دولت های جهان از ایران، روسیه و سوریه خواهان قطع بمباران شده اند

دولت های غربی و سازمان ملل متحد از حکومت ایران و روسیه خواستار شده اند بمباران های فاجعه بار علیه مردم بی دفاع سوریه را در مناطقی که تحت تسلط نیروهای اوپوزیسیون قرار داد متوقف سازند تا بتوان به این نگون بختان کمک های بشردوستانه فرستاد.

نیروی هوایی روسیه با همکاری ارتش به اصطلاح مسلمان سوریه و نیروهای باصطلاح مسلمان سپاه پاسداران ایران، در عملیات نظامی علیه مردم غیر نظامی و بی دفاع موجب قتل ده ها هزار نفر انسان شده اند که شمار چشمگیری از آنان زن و کودک بوده اند.

سخن به ویژه از دو ناحیه با نام های اِدلِب و غوطۀ است که اکنون چندین هفته است ارتش سوریه با کمک سپاه پاسداران ایران و نیروی هوایی روسیه می کوشد آن ها را از تسلط اوپوزیسیون خارج کنند.

در گزارش های سازمان ملل گفته شده که هزاران تن از مردم محنت زده این مناطق به کمک های انسان دوستانه فوری نیاز دارند ولی به علت ادامه بمباران های هوایی، قادر به فرستادن این گونه کمک ها نیستند.

وزارت خارجه فرانسه صراحتا از ایران و روسیه به عنوان دو کشوری که با عملیات نظامی خود از حکومت بشار اسد دفاع می کنند خواستار توقف بمباران ها گردید.

یکی از موارد تکان دهنده که توسط دیده بان حقوق بشر سوریه گزارش شد، بمباران یک بازارچه در ناحیه اِدلِب بود که در آن یازده نفر از مردم عادی کشته شدند. این واقعیت تلخ نشان می دهد که نیروی هوایی روسیه و حکومت ایران و ارتش سوریه برای جان افراد غیرنظامی کوچکترین اهمیتی قائل نیستند و به جنایت آدامه می دهند.

در این میان، ایالات متحده هشدار داد که مبادا رژیم بشار اسد در سوریه دوباره بخواهد به تولید جنگ افزار شیمیایی بپردازد. در سال های اخیر حکومت جنایتکار حاکم بر دمشق، با یاری و تائید سپاه پاسداران، بارها به کاربرد اسلحه شیمیایی برای مردم مسلمان سوریه پرداخته است.

با آن که در دوران پرزیدنت اوباما، سوریه متعهد شد همه ذخایر جنگ افزار شیمیایی را تسلیم کند، اکنون گزارش می رسد که تولید این نوع سلاح های ممنوع در سوریه از سر گرفته شده است.

پنج سال پیش،  زیر فشار و تهدید پرزیدنت اوباما، دولت سوریه متعهد شد همه ذخایر سلاح های شیمیایی را تحویل دهد، ولی اکنون گزارش می رسد که دولت دمشق اکنون تولید نوع جدیدی از سلاح های شیمیایی را از سر گرفته است. همچنین این احتمال نادیده گرفته نمی شود که در چهار سال پیش نیز، سوریه برخلاف تعهد خود، همه ذخایر سلاح های شیمیایی را تحویل نداده است.

رکس تیلرسون وزیر خارجه ایالات متحده در این هفته گفت تردیدی ندارد که حکومت دمشق تولید جنگ افزار شیمیایی را از سر گرفته است.

در همین حال، سوریه جنگ زده، با خطرات ناشی از حملات نظامی ترکیه نیز دست و پنجه نرم می کند.

دولت آنکارا اعلام داشته که اجازه نخواهد داد که کردهای شمال سوریه سروسامان بگیرند و سرزمین آن ها به پایگاهی برای دست اندازی علیه ترکیه، که کردهای کشور خود را به شدت سرکوب می کند، مبدل گردد.

اکنون چند هفته است که ترکیه به عملیات گسترده نظامی در خاک سوریه پرداخته تا نیروهای کرد را کاملا منهدم کند. این عملیات همچنین شامل بمباران های هوایی و آتشباری های زمینی است که در جریان آن شمار نامعلومی از مردم غیرنظامی نیز کشته شده اند.

ترکیه این عملیات را که موجب کشته شدن زنان و کودکان بسیاری نیز گردیده “عملیات شاخه زیتون” نام نهاده، که گرچه شاخه زیتوان نشان صلح و دوستی است، ولی دولت رجب طیب اردوغان که ادعای مسلمانی می کند، به ریختن خون مسلمانان در خاک سوریه ادامه می دهد.

ارتش سوریه خود اعلام داشته که در جریان عملیاتی که از دو هفته پیش آغاز شده، ۷۹۰ تن از رزمندگان کرد را از پای در آورده است. ترکیه تائید می کند که ۶۵ نفر غیرنظامی نیز جان خود را در این عملیات از دست داده اند.