دولت های عربستان و بحرین، هنوز به پیام روحانی برای پیشبرد آشتی و دوستی، پاسخی نداده اند

دولت های عربستان سعودی و بحرین هنوز به پیامی که حسن روحانی برایشان فرستاده و پیشنهاد دوستی و همسایگی مسالمت آمیز مطرح ساخته بود، واکنشی نشان نداده اند. معاون وزیر خارجه کویت  گفت : کشورش پیام‌های حکومت ایران را که در ارتباط با وضعیت منطقه خلیج فارس بوده، به مقام‌های عربستان سعودی و بحرین انتقال داده است.

تحلیلگران می گویند که دولت های بحرین و عربستان نیز، همانند حسن روحانی خواهان رفع تنش و ایجاد دوستی با ایران هستند و علاقه دارند که بحران کنونی پایان گیرد و بر شدت آن افزوده نشود. ولی مشکل در آن است که دولت های ریاض و منامه نمی توانند به این گونه پیام ها اعتماد کنند، زیرا در پشت پرده، عملیات فتنه گرانه سپاه پاسداران و عاملان اجرای سیاست های علی خامنه ای، همچنان به تلاش برای براندازی آن حکومت ها ادامه می دهند.

محمد جواد ظریف نیز پیش تر یک پیام آشتی برای سران برخی امیرنشین ها فرستاده بود. ولی عادل الجبیر سرپرست سیاست خارجی دولت عربستان گفته بود که روحانی و ظریف شخصیت های تصمیم گیرنده رژیم ایران نیستند و وعده های آنان نمی تواند مورد اعتماد قرار گیرد.

رژیم ایران سالیان دراز کوشیده است شیعیان بحرین را علیه حکومت تحریک کند و باعث سقوط آن گردد، که در این تلاش با شکست روبرو شده است. همچنین رژیم ایران تلاش کرد که با کمک حوثی های یمن باعث سقوط حکومت عربستان شود، که در این مورد نیز سرش به سنگ خورد.

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، پیشتر گفته بود  که تهران آماده مذاکره با عربستان سعودی “با یا بدون، کمک، یک میانجی‌گر است”.

پس از حمله موشکی به تاسیسات نفتی آرامکو عربستان، ریاض و واشنگتن و کشورهای اروپایی نیز جمهوری اسلامی را عامل این حمله دانستند،  ولی در همان حال توصیه کردند که راه‌حلی صلح‌آمیز برای رفع تنش در پیش گرفته شود.

حکومت ایران ادعای دست داشتن در این حملات را رد کرده و آن را به حوثی‌های یمنی مورد حمایتش نسبت داده است.

وزیر خارجه کویت درباره جزئیات کامل  پیام‌های ایران به عربستان سعودی و بحرین توضیح نداده است.

علی اکبر ولایتی، مشاور رهبر جمهوری اسلامی پیشتر گفته بود  که ما برای ارتباط با کشورهای منطقه نیاز به واسطه نداریم و باب مذاکره با کشورهای منطقه همیشه مفتوح بوده است.

ولایتی تهدید کرده بود که عربستان باید حد خود را بداند و در یمن، سوریه و لبنان و دیگر جاها دخالت نکنند.

ولایتی در حالی این سخنان را مطرح میسازد که پیشتر پاسدار علی فدوی جانشین فرمانده سپاه پاسداران، گفته بود حکومت  ایران هر چقدر که بتواند به شبه‌نظامیان حوثی در یمن کمک می‌کند، اما با توجه به محاصره یمن، “نمی شود با دست باز این کار را کرد”.