دولت واشنگتن سفیر خود در اورشلیم را برای مشورت درباره طرح صلح اسرائیلی – فلسطینی فرا خواند

دولت ایالات متحده سفیر خود در اسرائیل را به واشنگتن احضار کرد تا درباره طرح صلحی که ایالات متحده برای ایجاد آشتی بین اسرائیل و فلسطینیان تهیه می کند، با وی به رایزنی بپردازد.

دیوید فریدمن سفیر آمریکا، که خود یهودی است، تا کنون چند بار از ادامه موجودیت آبادی های اسرائیلی در کرانه باختری دفاع کرده و دیدگاه های او به سیاست‌های دولت نتانیاهو نزدیک است.

پرزیدنت ترامپ کوتاه مدتی پس از آن که به ریاست جمهوری ایالات متحده رسید، قول داد که برای برقراری صلح بین اسرائیل و فلسطینیان به بیشترین تلاش دست بزند و اکنون گفته می شود که طرح صلح آمریکایی، مراحل نهایی تدوین خود را می گذارند.

هنوز جزئیاتی در مورد این طرح علنی نشده، و از این روی، اسرائیل و فلسطینیان با کنجکاوی زیاد در انتظار آگاهی از جزئیات آن هستند. در یک گزارش پیشین گفته شده بود که ایالات متحده پیشنهاد می کند که چهار محله فلسطینی نشین که در حاشیه اورشلیم قرار دارد به فلسطینی ها واگذار شود تا بتوانند پایتخت موعود خود را در آن جا برپا سازند. ولی معلوم نیست که این خبر تا چه حد درست باشد.

پرزیدنت ترامپ در ماه های گذشته چند بارگفته بود که قصد دارد “بزرگترین معامله قرن” را به اسرائیل و فلسطینی ها پیشنهاد کند، ولی در مورد جزئیات آن سخنی نگفته بود. در شش ماه اخیر گروهی از کارشناسان سیاسی و آشنایان به امور خاورمیانه در وزارت خارجه آمریکا مشغول تهیه طرح جدید بوده اند.

دیوید فریدمن، سفیر آمریکا در اسرائیل

گفته می شود که مقامات آمریکایی، پیش از تدوین جزئیات طرح خود، با سران چند کشور عربی و همچنین رهبران اسرائیلی تبادل نظر کرده‌اند.

اکنون سفیر ایالات متحده در اورشلیم به واشنگتن فراخوانده شده تا از جزئیات طرح آگاه شود و دیدگاه خود را در مورد آن بیان دارد.

ایالات متحده پیشتر گفنه بود که در ماه میلادی جاری (ژوئن) بربامه صلح خود را علنی خواهد کرد، ولی مقامات آمریکایی به خبرنگاران گفتند که این طرح هنوز به طور نهایی آماده نشده است.