دولت و ملت أفغانستان نسبت به جنایاتی که رژیم ایران علیه افغان ها مرتکب می شود اعتراض می کنند

سفیر افغانستان در ایران اعلام کرد: ایران شلیک به خودروی مهاجران افغان در یزد را تایید کرد و پذیرفت. ولی حسین اشتری، فرمانده نیروی انتظامی، می‌گوید: «غرق شدن چند تبعه افغان در رودخانه مشترک مرزی ارتباطی با مرزبانی نداشته و در صدد هستند که از این حادثه کشته سازی کنند».

عبدالغفور لیوال،‌ ‌ اعلام کرد با مجروحان حادثه آتش‌سوزی خودرو و مسئولان دولت در یزد دیدار کرده است. او گفت در پی گفت‌وگو با مسئولان ایرانی مشخص شد که “قاچاقبران انسان” تعدادی از مهاجران را به ایران انتقال می‌‌داده‌اند.

رسول موسوی، مدیرکل غرب آسیا در وزارت خارجه در توییتر خود در این زمینه  نوشت: «اجازه دهید با کلمات بازی نکنیم. پلیس ایران به قاچاقچیان شلیک می‌کند. چه قاچاقچی مواد مخدر باشد چه قاچاقچی انسان، اگر به اخطار پلیس توجه نشود».

هم‌زمان مریم سما، نماینده پارلمان افغانستان،‌ در صفحه توییتر خود نوشت: «رهبران حکومت‌ها از عدالت به عنوان ابزار استفاده می‌کنند. ‏به موضوع جورج فلوید در آن سوی دنیا واکنش نشان می‌دهند؛ آیا عدالت برایشان در کشور همسایه، هم‌زبان و مسلمان افغانستان هم مساله است؟»

عباسعلی بهدانی‌فرد،نیروی انتظامی استان یزد پیشتر درباره این موضوع ضمن اشاره به ورود قاچاقچیان مواد مخدر و اتباع غیرمجاز از محور مواصلاتی یزد اعلام کرده بود در این حادثه “تیر هوایی” شلیک شد.

در این حادثه سه نفر که در صندوق عقب این خودرو بودند در همان زمان جانشان را از دست دادند.

کشته شدن اتباع افغان در یزد دومین مورد از جان‌ باختن مهاجران این کشور است که در یک ماه اخیر به مورد اختلاف میان تهران و کابل تبدیل می‌شود.