دولت پرزیدنت بایدن، به منظور آغاز گفتگو با ایران، هیات ورزیده ای را با حضور “سختگیرها” برپا می سازد

دولت جدید آمریکا قصد دارد به عنوان یک گام ضروری برای آغاز مذاکرات با حکومت ایران، تیم ورزیده ای را به سرپرستی رابرت مالی برپا سازد. ولی به او دستور داده شده افرادی را نیز به این تیم دعوت کند که دارای دیدگاه های سختگیرانه ای نسبت به رژیم ایران هستند.

نید پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که آنتونی بلینکن گروه کارشناسی شامل افراد با نظرات مختلف تشکیل می‌دهد و سرپرستی این گروه بر عهده رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران خواهد بود. به گفته پرایس،  مالی سابقه درخشانی در زمینه مذاکره درباره محدودیت‌های اعمال شده بر برنامه هسته‌ای ایران دارد.

در ادامه این خبر امده است که آنتونی بلینکن از رابرت مالی خواسته است که  گروهی متشکل از دیپلمات‌ها و کارشناس هایی با دیدگاه‌های مختلف برای مذاکره با ایران تشکیل دهد.

یک مقام نزدیک به دولت جو بایدن فاش کرد که بلینکن از مالی خواسته افراد “به شدت سرسخت” در قبال ایران را در این گروه جای دهد.

به گفته منابع آگاه در آمریکا، رابرت مالی هم تشکیل این گروه را آغاز کرده و بلافاصله پس از آغاز به کار آن، روند بررسی راهبردهای از سرگیری ارتباط با ایران را شروع کرده است .

رابرات مالی یکی از افراد گروه مذاکره‌کننده درباره توافق برجام در سال ۲۰۱۵ بود و از سرشناس‌ترین چهره‌های خواهان بازگشت آمریکا به توافق با ایران، پیش از مذاکره درباره یک توافق گسترده‌تر، است.

آنتونی بلینکن دو روز پیش گفته بود که ایران اگر به روند نقض توافق هسته‌ای ادامه دهد، تنها چند هفته با به دست آوردن مواد لازم برای ساخت بمب اتمی فاصله دارد.

برخی مقامات آمریکایی  نیز می‌گویند که رابرت مالی تماس با همتایان اروپایی، اسرائیلی و کشورهای خلیج فارس خود را آغاز کرده است.

پیشتر نیز ظریف در این باره گفته بود : در چارچوب کشورهای ۵ + ۱ به برجام بازمیگردیم تا گفتگو کنیم

روحانی نیز روز گذشته(چهارشنبه) گفته بود که مذاکره با  ۵+ ۱ پنج بعلاوه ۲ نخواهد بود،  منظور وی  به خواسته مکرون بود که گفته بود باید عربستان هم در مذاکره باشد.

بلینکن گفته بود که دولت جدید آمریکا در صورتی که ایران به همه بندهای توافق هسته‌ای پای‌بند باشد، آمادگی بازگشت به این توافق را دارد و واشنگتن می‌کوشد با همکاری همپیمانانش به توافق گسترده‌تری با تهران برسد.

رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز پیشتر گفته بود که زنده کردن توافق اتمی برجام در دوران جو بایدن نیازمند توافق جدیدی برای تعیین شیوه بازگشت ایران به بندهایی از توافق فعلی است که این کشور آنها را نقض کرده است.