دولت چین به اسرائیل اجازه کالبدشکافی نمی دهد، ولی از فرستادن هیات تحقیقاتی نیز منصرف شده است

دو ووئیی سفیر ۵۷ ساله چین در اسرائیل که به طور ناگهانی در گذشت

دولت چین اجازه نداد که اسرائیل به بررسی علت فوت ناگهانی سفیر آن کشور در تل آویو بپردازد و اعلام داشت که هیات ویژه را برای بررسی این موضوع به اسرائیل اعزام می دارد. ولی برخی رسانه ها ساعاتی بعد خبر دادند که دولت پکن از این تصمیم منصرف شده است که علت آن اعلام نگردید.

حسد سفیر چنین به نام دو وئیی روز یکشنبه (پریروز) در محل اقامت او در شهر هرتسلیا یافت شد. ولی کارمندان سفارت به پلیس اسرائیل اجازه انجام تحقیقات ندادند و ارزیابی کردند که علت مرگ ناگهانی سکته قلبی بوده است.

او هنگام مرگ ۵۷ سال سن داشت.

وزارت خارجه چین نیز اعلام داشت که به پزشکی قانونی اسرائیل اجازه بررسی این جنازه را نمی دهد و ممکن است علت مرگ “از کار افتادن ناگهانی برخی سیستم بدنی سفیر بوده” و در هر حال هیاتی را برای بررسی این امر به اسرائیل می فرستد. ولی بعدا خبر رسید که اجرای این تصمیم منتفی شده است.

کارمندان و محافظان خانه سفیر گفتند که وقتی ملاحظه کردند که او از اتاق خود خارج نشده به آنجا داخل شدند و دیدند که جان خود را از دست داده است.

قرار بود یکی از اعضای خانواده سفیر در پکن، تیم تحقیقات چین را که به اسرائیل فرستاده شود همراهی کند.

کارمندان سفارت چین گفتند که اثری از خشونت در جسد سفیر دیده نشده است. درگذشت ناگهانی این فرد، به ویژه یک هفته پس از دیدار وزیر خارجه ایالات متحده از اسرائیل، واکنش گسترده ای در رسانه های بین المللی داشت. مایک پمپئو در این سفر از اسرائیل خواسته بود که اجرای پروژه های حساسی چون مخابرات و احداث بندر را به دست شرکت های چینی نسپارد.

سفارت چین در تل آویو، پس از دو روز سکوت درباره مرگ سفیر، بیانیه ای انتشار داد و بی آن که به علت مرگ اشاره ای کند، آن را “یک ضایعه بزرگ” توصیف کرد.

مقامات پلیس اسرائیل امکان نیافته اند به تحقیقات ضروری دست بزنند