دولت کانادا از رژیم های استبدادی همانند حکومت ایران، خواستار قطع سرکوب نسبت به شهروندان شد

دولت کانادا با انتشار بیانیه ای از رژیم ایران و دیگر حکومت های خودکامه خواستار شد به سرکوب مردم خود پایان دهند و از ستمکاری با شهروندان دست بردارند.

به ابتکار کانادا ۵۸کشور شامل اتحادیه اروپا، آمریکا، بریتانیا و ژاپن با انتشار بیانیه ای، خواستار توقف دستگیری خودسرانه اتباع خارجی در کشورهایی مانند ایران شدند.آنان در این بیانیه گفته اند که  دستگیری اتباع خارجی را به عنوان اهرم فشار دیپلماتیک غیر قابل قبول خواندند.

این بیانیه از همه کشورهایی که با آمریکا هم نظر هستند خواست با هدف پایان دادن به این رویه و کمک به آزادی افرادی که تحت چنین شرایطی زندانی شده‌اند، کشورهایی را که شهروندان خارجی را خودسرانه بازداشت می‌کنند تحت فشار قرار دهند.

مارک گارنو، وزیر خارجه کانادا، هدف از این بیانیه را افزایش فشار دیپلماتیک بر کشورهایی خواند که به چنین اقداماتی دست می‌زنند.

اگر چه در این بیانیه به نام کشور خاصی اشاره نشده، رویترز به نقل از مقامات کانادایی گزارش داد انگیزه صدور این بیانیه نگرانی‌های موجود در مورد دستگیری اتباع خارجی از سوی چین، روسیه، ایران و کره شمالی است.

همزمان وزارت خارجه ایالات متحده نیز با انتشار بیانیه ای با اشاره به حمایت آمریکا، چنین دستگیری‌هایی را نقض تاسف‌بار حقوق بشر و بی حرمتی به عرف دیپلماتیک بین‌الملل خواند.

علاوه بر آمریکا، ژاپن، بریتانیا، استرالیا و ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا از حامیان این بیانیه ‌بوده‌اند.

این بیانیه در حالی منتشر شده است  که اوتاوا و پکن از سال ۲۰۱۸ در پی دستگیری دو شهروند کانادایی در چین با یکدیگر دچار اختلاف شده‌اند.

دستگیری این دو شهروند کانادایی پس از آن صورت گرفت که پلیس کانادا به موجب شکایت دولت آمریکا مدیر مالی شرکت هووای چین را به اتهام دروغ گفتن در پرونده نقض تحریم‌های ایران دستگیر کرد. در حالی که کانادا این اقدام چین را «دیپلماسی گروگان‌گیری» خوانده، چین تاکید می‌کند این دو پرونده هیچ ارتباطی به هم ندارند.

یادآور می شود که کمیته امور خارجه پارلمان بریتانیا نیز سال گذشته در اعتراض به ادامه بازداشت نازنین زاغری، شهروند ایرانی-بریتانیایی، در ایران، از دولت این کشور خواست اقدام حکومت  اسلامی در دستگیری خودسرانه شهروندان خارجی را به عنوان گروگان‌گیری قلمداد کند.