دولت کلمبیا اعلام کرد : ونزوئلا می‌خواهد از ایران موشک بخرد

دولت کلمبیا اعلام کرد : ونزوئلا می‌خواهد از ایران موشک بخرد این در حالی که ونزوئلا از لحاظ اقتصادی در وضعیت بدی بسر می برد با اینکه خودش یکی از شرکت های تولید کننده نفت است ناچار شده که از نفت و بنزین حکومت ایران استفاده کند

ایوان دوکه رئیس‌جمهوری کلمبیا تاکید کرد:  هنوز موشک‌های ایرانی وارد ونزوئلا نشده است اما این کشور می‌خواهد موشک‌های میان‌‏برد و بلند برد از ایران بخرد.

ایران سه ماه پیش ۱.۵ میلیون بشکه بنزین راهی ونزوئلا کرد و بخشی از ظرفیت از کار افتاده ونزوئلا را احیا کرد.

همچنین حکومت  اسلامی اخیرا ۱.۱ میلیون بشکه بنزین راهی ونزوئلا کرده بود که توسط آمریکا توقیف شد. ایران ماه گذشته یک فروشگاه بزرگ نیز در ونزوئلا راه‌اندازی کرد. آمریکا می‌گوید ونزوئلا ۹ تن طلا با پروازهای شرکت ماهان‌ تحویل ایران داده است.

حکومت ایران و ونزوئلا  نسبت به این خبر تاکنون واکنش نشان نداده اند

وال استریت‌ ژورنال نیز پیش تر  از افتتاح فروشگاه مواد غذایی متعلق به ارتش و سپاه پاسداران در ونزوئلا خبرداد و نوشت:  این تجارت پس از دیدار سفیر حکومت ایران با معاون رئیس‌جمهور ونزوئلا انجام شده است.

سازمان “اتکا” متعلق به نیروهای مسلح حکومت است،  اما محصولات مشترک ارتش و سپاه پاسداران را به فروش می رساند. مدیریت “اتکا” را عیسی رضایی که  در فهرست تحریم‌ها قرار دارد بر عهده دارد، او سابقه همکاری با سپاه را  دارد و به اتهام دخالت در توسعه تسلیحات و هدایت نیروهای نیابتی در جبهه‌های گوناگون در خاورمیانه در فهرست سیاه آمریکا قرار گرفته است.

در ماه‌های اخیر هواپیمایی ماهان، قرارگاه خاتم‌الانبیا و شرکت گلستان که از شرکت‌ها و نهادهای مرتبط با سپاه به‌شمار می‌روند ، محموله‌های سوخت، تجهیزات پالایشگاهی و تکنسین‌ها را به ونزوئلا انتقال داده اند.

مقامات ایالات متحده می‌گویند:    ایران از شرکت‌های تحت کنترل حکومت برای دور زدن تحریم‌ها، تامین مالی برنامه‌های تسلیحاتی و پولشویی استفاده می‌کند.

یک دیپلمات آمریکایی پیشتر گفته است:  همکاری جدید می‌تواند راهی برای دور زدن تحریم‌ها و پولشویی باشد. همچنین این همکاری می‌تواند با توجه به صادرات تکنولوژی و تجربه نظامی از حکومت  ایران به ونزوئلا، یک تهدید امنیتی ایجاد کند.

ونزوئلا که خود دارای یکی از منابع عظیم نفت در جهان است،   بدون اینکه درگیر جنگ باشد، به قحطی دچار شده و رژیم  ایران علاوه بر کمک به پالایشگاه‌های فرسوده این کشور و ارسال محموله‌های سوخت، تامین بخشی از ذخیره غذایی ونزوئلا را هم بر عهده گرفته است.

خزانه‌داری ایالات متحده،   سال گذشته وزارت دفاع حکومت ایران که “اتکا”  تحت نظارت آن اداره می‌شود را به اتهام استفاده از شرکت‌های واسطه برای کمک به پیشبرد برنامه‌های موشکی ایران تحریم کرد.

اتکا در حدود ۶۰ سال پیش، قبل ز روی کار آمدن حکومت اسلامی در ایران تاسیس شد، اتکا فروشگاه تامین مواد غذایی برای خانواده نظامیان و افراد شاغل در نیروهای مسلح به‌شمار می‌رفت. اما پس از حکومت اسلامی در ایران،   شرکت‌های بزرگ اروپایی تولید کننده کالاهای مصرف،از کشور خارج شدند و  اتکا شعبه‌های خود را به بیش از ۵۰۰ فروشگاه افزایش داد. محصولات اتکا در عراق و تاجیکستان به فروش می‌رسد و مذاکره‌هایی برای ورود به بازار سوریه و روسیه نیز انجام شده بود.