خوزستان غرق در خون؛ دست کم سه تن در اعتراضات جمعه شب کشته شدند

    به روز شده    خوزستان تشنه است و مردم جانشان از بی آبی و بی‌کفایتی مسئولان به لب رسیده است. استاندار خوزستان که از سوی شهروندان خوزستانی به “دروغگویی” متهم شده است، ساعاتی پیش از شروع شب دوم اعتراضات ادعا کرده بود که هیچ اعتراضی در روز پنجشنبه در خوزستان شکل نگرفته و فیلم‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی پخش شده، دروغ است. حال مردم برای شب دوم به خیابان‌ها آمدند و ضمن “دروغگو” خواندن استاندار، نشان دادند که اعتراضات واقعی است و نمی توان آن را انکار کرد.

طبق گزارش‌های رسیده از ایران، در روز و شب دوم اعتراضات گسترده به بی‌آبی در شهرهای مختلف استان خوزستان، مردم در شهرهای سوسنگرد، ماهشهر، حمیدیه، شوش، شادگان، کوت عبدالله، رفیع، هویزه و شمار دیگری از شهرهای آن استان به خیابان‌ها آمدند و تظاهرات کردند.

اعتراضات در خوزستان نسبت به قطع آب، عدم دسترسی شهروندان به آب آشامیدنی و انتقال آب این استان به شهرهای دیگر، از شب پنجشنبه ۲۴ تیر آغاز شد و به سرعت به شهرهای مهم دیگر این استان  کشیده شد.

مردم معترض و خشمگین، فریادهای «هیهات من‌الذله، مائ مائ عطشان الشط (آب، آب، شط تشنه‌ است)» سر دادند.

اعتراضات دست کم سه کشته برجای گذاشته است

امید صبری‌پور، سرپرست فرمانداری شادگان، تایید کرده است که یک جوان ۳۰ ساله در جریان تجمع اعتراضی به بحران آب در این شهرستان، جمعه شب، بر اثر تیراندازی کشته شده است. در شبکه‌های اجتماعی نام این جوان، «مصطفى نعیماوى» ذکر شده است.

سرپرست فرمانداری شادگان ادعا می‌کند که اغتشاشگران» او را به قتل رسانده‌اند.

به گزارش منابع محلی اهواز، یک جوان دیگر، ۲۳ ساله‌، به نام قاسم خضیری ناصری، شامگاه آدینه در «کوت عبدالله اهواز» با شلیک مستقیم نیروهای سرکوبگر رژیم، به شدت زخمی می‌شود و بعد از ظهر امروز شنبه ۲۶ تیر، در بیمارستان جان خود را از دست می‌دهد.

شهروندان در شبکه‌های اجتماعی، از کشته شدن سومین معترض خبر می‌دهند. آنگونه که در شبکه‌های اجتماعی ذکر شده، نام او، «علی مزرعه» است که در منطقه «کوی زویه» اهواز به ضرب گلوله نیروهای امنیتی کشته شده است.


همچنین گزارش می‌رسد که یک کودک در شب دوم تظاهرات در شهر شادگان، بر اثر تیراندازی ماموران رژیم و شلیک گاز اشک آور مجروح شده است.

همچنین فیلم‌هایی که توسط شهروندان گرفته شده، نشان می‌دهد که حضور مردم در خیابان‌های سوسنگرد بسیار چشمگیر و پرشمار بوده است.

در فیلم‌هایی که از «کوی کانتکس» اهواز» منتشر شده، صدای تیراندازی به گوش می‌رسد. در فیلمی دیگر دیده می‌شود که معترضان، جاده اهواز- اندیمشک را با اتومبیل و آتش زدن لاستیک بسته‌اند.

همچنین یکی دیگر از فیلم‌ها نشان می‌دهد که ماموران رژیم در برابر شمار چشمگیر معترضان، عقب نشینی می‌کنند. امری که نشان می دهد اگر مردم پرشمار باشند، رژیم به هراس افتاده و قدرت سرکوب خود را از دست می‌دهد.

دیروز جمعه، عبدالله ایزدپناه، رئیس مجمع نمایندگان خوزستان درمجلس شورای اسلامی، با تاکید بر این که پروژه‌های انتقال آب از سرچشمه های کارون باید متوقف شود گفت: «خشکسالی یک طرف قضیه خوزستان است اما انتقال آب موجب شد این استان به این وضع دچار شود.»

او افزود: «اغلب مناطق خوزستان دچار مشکل آب آشامیدنی هستند و کمتر نقطه‌ای در خوزستان پیدا می‌شود که مشکل آب نداشته باشد.»

از سویی، به گزارش خبرگزرای تسنیم، محسنی اژه‌ای، رئیس جدید قوه قضائیه، هیاتی متشکل از نمایندگان ارشد وزارت نیرو و دادستان کل کشور برای بررسی مشکلات پیش آمده و علل وضعیت موجود،  عازم استان خوزستان کرده است که پیگیر راهکارهای فوری حل مشکل آب در استان خوزستان شود. البته اگر راهکار فوری وجود داشته باشد و مسئول دلسوزی باشد که پیگیر آن شود.

مجموعه فیلم‌هایی که مردم از شب دوم اعتراضات در خوزستان، در فضای مجازی به اشتراک گذاشته‌اند: