دومین نشست برجام؛ پایان یافت و  نمایندگان به کشورشان برای مشورت بازگشتند

با پایان دومین نشست کمیسیون مشترک برجام در وین، اروپا اعلام کرد ؛ “کارهای بسیاری” برای این مذاکرات  باقی مانده است و روسیه هم  خبرداد که  قرار است هیات‌های نمایندگی برای مشورت با حکومت خود تا پیش از نشست هفته آینده به کشورشان بازگردند.

همزمان حسن روحانی نیز ابراز خرسندی کرده است که مذاکرات برجام ۶۰ تا ۷۰ درصد پیشرفت داشته است ، اگر آمریکایی ها شتاب کنند به نتیجه خواهد رسید

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در مذاکرات وین، هم با ابراز رضایت از پیشرفت در مذاکرات، گفته است : «تصمیم بر این شد که کمی تنفس داده شده تا اجازه داده شود هیات‌ها تکالیف خود را انجام دهند و با پایتخت‌شان مشورت کنند.»

اروپا هم اعلام کرده است با وجود پیشرفت‌های به دست آمده طی دو هفته گذشته، هنوز کارهای بسیاری برای انجام دادن در مذاکرات وین باقی مانده است.

انریکه مورا، معاون سیاسی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، هم با اشاره به نیاز به تلاش سخت در ادامه گفت‌وگوها در توییترش گفته است : «سومین گروه کارشناسی برای رسیدگی به مسائل متوالی ایجاد شد.»

همزمان نماینده چین هم گفته است که  تمام طرف‌ها درباره دستورالعمل نهایی برای بازگرداندن ایران و آمریکا به برجام شفاف هستند.

وی افزود:  همچنان تمرکز مذاکرات بر لغو تحریم‌های آمریکا علیه ایران است.

عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه جمهوری اسلامی  و نماینده روسیه پیشتر  تایید کرده بودند که مذاکرات وارد فاز تهیه پیش‌نویس برای توافق شده است.

وی گفته بود که  با وجود دشواری و موانع پیش رو، روند مذاکرات رو به جلو است.

عراقچی در عین حال با تقلید از علی خامنه ای که پیش از مذاکرات درباره “فرسایشی” شدن مذاکرات تذکر داده بود،دوباره تاکید کرد که هیات ایرانی هر زمان روند گفت‌وگوها به سمت «زیاده خواهی، وقت کشی و چانه‌زنی‌های غیرمنطقی» برود، مذاکره را متوقف خواهد کرد.

همچنین علی ربیعی، سخنگوی دولت حسن روحانی مخالفان بازگرداندن  برجام در حکومت اسلامی ایران را متهم کرد که “سال‌ها در انتظار نابودی برجام و به بهای مشقت مردم کوشیده‌اند از این نمد، کلاه سیاهی برای خود بدوزند و حالا که مذاکرات احیای برجام آغاز شده قیاس به نفس می‌کنند و می‌پندارند که لابد دولت هم مثل آنان نیت سیاسی و انتخاباتی از مذاکرات “احیای”برجام داشته است”.