دومین هفته رزمایش نظامی اسرائیل – آمریکا برای مقابله با حملات موشکی ایران

شماری از فرماندهان سپاه پاسداران ایرانی تهدید کرده بودند که قادرند در ظرف یازده دقیقه، ده‌ها هزار موشک و راکت به سوی اسرائیل پرتاب کنند و این کشور را نابود سازند.

هر اندازه که این تهدید را می توان گزافه گویی و رجزخوانی توصیف کرد، ولی این احتمال وجود دارد که اسرائیل از سه سو هدف حمله ده‌ها موشک قرار گیرد و باید خود را برای خنثی کردن چنین احتمالی آماده سازد.

اکنون یک هفته است که نیروهای مسلح اسرائیل و ایالات متحده رزمایشی را در اسرائیل با این هدف آغاز کرده اند که تا سه هفته دیگر ادامه خواهد یافت.

برای شرکت در این رزمایش پنج هزار سرباز آمریکایی، از نیروهای مستقر در اروپا به اسرائیل آمده اند و این احتمال را بررسی می کنند که اگر حکومت ایران با کمک حزب الله لبنان و حماس بخواهد اسرائیل را به طور ناگهانی هدف هزاران موشک قرار دهد، چگونه می توان با آن رویارویی کرد و زیان های وارده را به حداقل رساند.

کارشناسان نظامی چنین احتمالی را بعید می دانند و استدلال می کنند که حکومت اسلامی ایران به خوبی می داند که در چنین صورتی ممکن است بهایی چنان سنگین بپردازد که مطلقا به صرفه اش نخواهد بود. ولی یک ارتش هوشمند، باید خود را برای رویارویی با بدترین احتمالات نیز آماده سازد.

اسرائیل دارای سه سیستم ضد موشکی می باشد که یکی برای شکار کردن موشک های دوربردی است که ممکن است از خاک ایران شلیک شوند. دیگری به هدف نابودی موشک های میان برد است و سومی راکت ها و موشک های کوتاه برد را شکار می کند.

ایجاد همآهنگی بین این سه سیستم و همچنین همآهنگی با امکانات دفاعی ایالات متحده، مهمترین مسائلی است که در این رزمایش مورد بررسی قرار می گیرد.

فرمانده واحد ضد موشکی اسرائیلی که “تیرکمان داود” نام دارد و ویژه شکار کردن موشک های میان برد می باشد، می گوید که سربازان آمریکایی با اشتیاق و جدیت زیاد در این رزمایش شرکت دارند و تصور می رود که آن ها از خاک وطن خویش دفاع می کنند.

حکومت اسلامی ایران گفته است که دارای موشک های دقیق و نقطه زن می باشد. رژیم ایران همچنین همه فشارهای بین المللی را برای محدود کردن برنامه های موشکی خود رد کرده و حتی اعلام داشته که تولید موشک ها را سه برابر ساخته است.

در رزمایشی که “جونیفر کوبرا ۲۰۱۸” نام گرفته، سیستم ضد موشکی آمریکایی “پاتریوت” نیز شرکت دارد و ایجاد همآهنگی بین دو سیستم، یکی از موضوع های اصلی این رزمایش می باشد.

2 دیدگاه‌

  1. تگه در یک ساعت ۱۰۰ موشک از ایران پرتا بشه ضد موشک در بهترین شرایط میتواند نیمی از انها را شکار کند اصلا ۸۰ تموشک را شکار کن ۲۰تا کاره خوشو میکنه اسراییل مگر چقدر وسعت داره. به فکر تعامل با ایران باشد.اگر جنگی صورت بگیره و تمام کشورهای غربی طرف اسراییل هم باشن مطمعنن ۳۰درصد کل اسراییل نابود میشه.این یعنی نابودی اسراییل ولی وسعت ایران بزرگه به ایران زیاد ویرانی ببار نمیاره

  2. اگه در یک ساعت ۱۰۰ موشک از ایران پرتا بشه ضد موشک در بهترین شرایط میتواند نیمی از انها را شکار کند اصلا ۸۰ تموشک را شکار کن ۲۰تا کاره خوشو میکنه اسراییل مگر چقدر وسعت داره. به فکر تعامل با ایران باشد.اگر جنگی صورت بگیره و تمام کشورهای غربی طرف اسراییل هم باشن مطمعنن ۳۰درصد کل اسراییل نابود میشه.این یعنی نابودی اسراییل ولی وسعت ایران بزرگه به ایران زیاد ویرانی ببار نمیاره

Comments are closed.