دومین و آخرین مناظره تلویزیونی ترامپ و بایدن برگزار شد. کدامیک ممکن است در انتخابات ریاست جمهوری پیروز شود؟

دومین و آخرین مناظره تلویزیونی بین پرزیدنت ترامپ و جو بایدن در فضایی نسبتا آرام برگزار شد و این در حالی که مناظره پیشین صورت جدل شدید داشت و پرزیدنت ترامپ بارها سخنان جو بایدن را قطع می کرد و او را به  موضع تدافعی می کشاند. ولی این بار برای آن که مناظره به صورت جدی و آرام برگزار شود، کنترل میکروفون های طرفین در دست اداره کننده مناظره بود.

این مناظره در نخستین ساعات بامداد به وقت تهران برگزار شد و کوتاه مدتی پس از آن، شبکه های تلویزیونی آمریکا به نظرسنجی بینندگان پرداختند. ولی نتایجی که اعلام کردند، با هم تفاوت های آشکار داشت.

در اکثر نظرسنجی ها گفته شده که بایدن با تفاوت کمی بر ترامپ پیروز شده و در موارد معدودی نیز گفته شده که ترامپ برنده بوده است.

کارشناسان امور انتخابات ایالات متحده می گویند که این مناظره تاثیر سرنوشت سازی بر نتایج رای دادن افراد نخواهد داشت، ولی از پیامد آن نیز نباید غافل بود.

در این مناظره، مسئله کورونا و فعالیت های بازرگانی خانواده بایدن، همچنان دو موضوع اصلی مورد جدل بود و مساله ایران نیز مطرح گردید.

در مورد کورونا، بایدن ترامپ را متهم ساخت که در شیوه رسیدگی به این بیماری ناتوانی بسیار نشان داده است. ترامپ گفت که چاره ای نیست جز آن که مردم آمریکا به زندگی با کورونا خود بگیرند، و بایدن در پاسخ گفت که منظور ترامپ آن است که مردم آمریکا با مرگ بر اثر کورونا خو بگیرند.

پرزیدنت ترامپ در چند مورد، موضوع فعالیت های بازرگانی خانواده بایدن در اوکراین و کشورهای دیگر را پیش کشید و بایدن متقابلا پرزیدنت ترامپ را متهم ساخت که با دیکتاتوری هایی چون پرزیدنت ولادیمیر پوتین رهبر روسیه و همچنین دیکتاتور کره شمالی نرد دوستی باخته است. بایدن همچنین از سیاست های ترامپ در برابر چین به شدت انتقاد کرد.

در بخشی از مناظره، اتهامات مقامات اطلاعاتی ایالات متحده در مورد دخالت های سایبری رژیم ایران و دولت روسیه در انتخابات ایالات متحده مطرح گردید. دستیاران پرزیدنت ترامپ در هفته های اخیر بارها گفته اند که ایران و روسیه می کوشند از طریق فرستادن شمار نامعلومی پیام های الکترونی (ایمیل) به شهروندان آمریکایی که دارای حق رای هستند، آن ها را از رای دادن به ترامپ بترسانند.

حکومت ایران و دولت روسیه این اتهامات را قویا تکذیب کرده اند، ولی آشنایان امور، این اتهامات را بسیار به واقعیت نزدیک می دانند.

جو بایدن بی آن که به درستی یا نادرستی این اتهامات بپردازد، تاکید کرد که هر رژیمی که در صدد برآید در روند انتخابات آمریکا دخالت کند، شدیدا مجازات خواهد شد.

کسی که در این مناظره، بیش از همه مورد تمجید قرار گرفت، خانم کریستن الکار اداره کننده آن بود.

در مورد میزان تاثیرگذاری این مناظره بر تصمیم آنهایی که هنوز نمی دانند به کدام نامزد انتخاباتی رای دهند، کارشناسان یادآور شدند که تا کنون پنجاه میلیون نفر آمریکایی از طریق نامه های پستی، رای خود را داده اند ولی صد میلیون نفر دیگر باید در روز انتخابات، یعنی ده روز دیگر رای خود را به صندوق بریزند.

در آخرین نظرسنجی هایی که انجام شده آمده است که همچنان هفتاد درصد از یهودیان آمریکایی، به حزب دموکرات رای خواهند داد. ولی هفتاد درصد از اسرائیلی هایی که در آمریکا حق رای دارند، پرزیدنت ترامپ را برخواهند گزید.

همچنین گمان بر آن است که نود درصد از ایرانیان یهودی در آمریکا و کل ایرانیانی که حق رای دارند، به پرزیدنت ترامپ رای خواهند داد.