دونالد ترامپ ازمایک پمپئو خواست سفرش به کره شمالی را به تاخیر بیاندازد

مایک پمپئو قرار بود هفته آینده همراه با نماینده ویژه آمریکا در امور کره شمالی به آن کشور سفر کند

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا جمعه اعلام کرد ازمایک پمپئو وزیر خارجه خود خواسته است در شرایط فعلی سفرش به کره شمالی را به تاخیر بیاندازد.

مایک پمپئو قرار بود هفته آینده همراه با نماینده ویژه آمریکا در امور کره شمالی به آن کشور سفر کند تا پیونگ یانگ  را برای توقف برنامه تسلیحات هسته ای اش متقاعد کند.

پرزیدنت ترامپ درباره دلیل  این درخواست خود در پیامی در توییتر نوشت: حس می کنم ما در زمینه خلع سلاح هسته ای شبه جزیره کره به اندازه کافی پیشرفت نمیکنیم.

این اظهارات آقای ترامپ پس از آن بیان میشود که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اخیرا در گزارشی گفته است نشانه ای از توقف فعالیت های هسته ای کره شمالی وجود ندارد.

به دنبال دیدار ۱۲ ژوئن سران آمریکا و کره شمالی پیونگ یانگ اعلام کرد حاضر است برنامه‌های هسته‌ای و موشکی خود را در ازای مشوق اقتصادی و لغو تحریم‌ها متوقف کند.

پرزیدنت ترامپ در توییتر دیگری نوشت: اضافه بر این به دلیل رویکرد تجاری بسیار سختگیرانه ما در برابر چین اعتقاد ندارم که آنها مثل قبل به روند خلع سلاح کمک می‌کنند.

رئیس جمهوری آمریکا اضافه کرد: وزیر خارجه  آمریکا مشتاق سفر به کره شمالی در آینده نزدیک است به احتمال زیاد پس از حل و فصل روابط تجاری ما با چین.

ترامپ که پیشتر از چین خواسته بود با استفاده از نفوذ خود  پیونگ یانگ را وادار به مذاکره کند پس از دیدار با کیم جونگ اون رهبر کره شمالی از نقش پکن تقدیر کرد.

روابط واشنگتن-پکن اخیرا  به دنبال انتقاد ترامپ از تجارت غیر منصفانه دیگر کشورها از جمله چین با آمریکا و اعمال تعرفه  بر برخی کالا ها دچار تنش شده است.