دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا می گوید که علت ناکامی اجلاس ویتنام درخواست لغو کامل تحریم‌ها بوده  است

یک تحلیلگر مسائل کره شمالی گفته است احتمالا دو کشور نتوانستند بر سر مرکز علمی و تحقیقاتی اتمی کره شمالی به توافق برسند

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا می گوید که علت ناکامی اجلاس ویتنام  درخواست لغو کامل تحریم‌ها , آن هم پیش از منهدم شدن تاسیسات هسته‌ای کره شمالی بوده  است  .

وزیر خارجه کره شمالی که پس از پایان بی نتیجه اجلاس هانوی میان دونالد ترامپ و رئیس جمهوری و کیم جونگ اون رهبر کره شمالی با خبرنگاران سخن می‌گفت تأکید کرد که کشورش خواستار لغو همه تحریم ها نبوده بلکه با طرح درخواست منطقی خواسته درباره در برابر نابودی مرکز تحقیقات هسته ای کره شمالی تحت نظارت کارشناسان آمریکایی بخشی از تحریم‌ها علیه این کشور لغو شود.

همچنین او گفته است کشورش در برابر از بین بردن این تاسیسات هسته ای فقط ازآمریکا خواسته بود که تحریم‌هایی را که بر زندگی مردم و کار و کاسبی مردم عادی اثر گذاشته است لغو شود وزیر خارجه کره شمالی همچنین گفته کیم جونگ اون در این اجلاس حتی پیشنهاد کرده که حاضر است تمامی آزمایش‌های موشکی و هسته‌ای خود را به طور دائمی متوقف کند .

او تأکید کرده تکرار فرصتی چون اجلاس هانوی در آینده بعید به نظر می‌رسد وزیر خارجه کره شمالی افزود اصول ما پابرجا قرار خواهد گرفت و پیشنهادات ما هم تغییر نخواهد کرد حتی اگر آمریکا بخواهد در آینده پیشنهاد مذاکرات دیگری را طرح کنند .

با انتشار اخبار عدم توافق بین آمریکا و کره شمالی ارزش سهام کره جنوبی سقوط کرد ولی مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا گفت او به این مذاکرات خوشبین است رهبر کره شمالی هم در همین رابطه به خبرنگاران گفت : اگر آماده خلع سلاح کشورش نبود در نشست با دونالد ترامپ در هانوی ویتنام حضور پیدا نمی کرد .

دونالد ترامپ پیش از ورود به ویتنام هم سعی کرد توقعات از این نشست را بالا نبرد و گفته بود عجله‌ای برای این توافق  ندارد . یک تحلیلگر مسائل کره شمالی گفته است احتمالا دو کشور نتوانستند بر سر مرکز علمی و تحقیقاتی اتمی کره شمالی به توافق برسند.