دونالد ترامپ گفته است دیدار رسمی و دوجانبه با ولیعهد عربستان نخواهد داشت

محمدبن سلمان به نوعی در دورترین نقطه از رجب طیب اردوغان قرار گرفته است

در مراسم افتتاحیه نشست رهبران گروه ۲۰، چهره های برجسته ای برای عکس یادگاری درخواست دادند.

همانطور که در عکس‌های منتشر شده مشهود است، محمدبن سلمان ولیعهد عربستان سعودی در این عکس در قسمت سمت راست ردیف دوم قرار گرفته که به نوعی دورترین نقطه از رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه است.

این دو کشور بر سر قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار منتقدعربستانی در استانبول تنشی جدی دارند. در این عکس رهبران اقتصاد بزرگ جهان و روسای نهادهای جهانی کنار هم عکس یادگاری گرفتند.

این نخستین اجلاس مهم  پس از قتل جمال خاشقچی می‌باشد، قتلی که ریاض بر گردن عوامل خودسر انداخته، اما این فرضیه در خارج از عربستان و به ویژه در دنیای غرب مشتری چندانی ندارد.

تنها چند روز پیش از این اجلاس، سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا CIA در گزارش خود تصریح کرد که همه شواهد انگشت اتهام را به سوی محمد بن سلمان ولیعهد جوان متمایل می کند، چرا که تقریباً ممکن است که این قتل بدون اطلاع و هماهنگی او صورت گرفته باشد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا نیز پیشتر خبر داده بود دیدار رسمی و دوجانبه با ولیعهد عربستان نخواهد داشت. به گزارش خبرگزاری عربستان دونالد ترامپ دیداری دوستانه با محمد بن سلمان داشته است.

هرچند آقای ترامپ گفت که در خلال این دیدار کوتاه هیچ موضوعی مورد بحث قرار نگرفته است. همچنین از ویدئویی خصوصی گفتگو امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه با محمد بن سلمان منتشر شده که با هم جلسه  داشته اند و در میانه این مکالمه و جلسه، مکرون به محمد بن سلمان می گوید که «شما هیچ وقت به حرف من گوش نمی دهید.»

گزارش ها حاکی از آن است که این مکالمه در مورد قتل جمال خاشقچی و بحران سیاسی در یمن بوده است. محمد بن سلمان در پاسخ به مکرون می گوید که «من حتما به شما گوش می کنم.»

قتل جمال خاشقچی انگشت اتهام را به سوی ولیعهد عربستان نشانه میرود، اما ریاض این امر را به شدت تکذیب می‌کند.