دو احتمال پس از انتخابات میان دوره ای در ایالات متحده: کشاکش شدید یا همآهنگی بین دموکرات ها و جمهوریخواهان

خانم نانسی پلوسی رهبر دموکرات ها در مچلس نمایندگان که پیروزی حزب خود را جشن می گیرد

با پایان گرفتن انتخابات میان دوره ای در ایالات متحده، همگان می کوشند به ارزیابی راه آینده آن کشور بپردازند و مسیر آمریکا را در امور سیاسی، اقتصادی و بین المللی مشخص سازند.

تحلیلگران، دو ارزیابی کاملا متفاوت ارانه می کنند. یک گروه از آنان می گویند که از این پس مجلس نمایندگان، با داشتن اکثریت از حزب دموکرات در برابر زیاده خواهی های پرزیدنت ترامپ” توصیف شده، خواهد ایستاد و خواهد کوشید پایه های حکومت او را متزلزل کند، تا در انتخابات دو سال دیگر، یک نامزد دموکرات به مقام ریاست جمهوری برسد، و گروه دیگری از تحلیلگران می گویند که وضع جدید، یک فرصت طلایی برای همکاری سازنده بین جمهوری خواهان و دموکرات ها در دو سال آینده می تواند باشد.

سخنان خانم نانسی پِلُوسی Pelossi رهبر دموکرات ها در مجلس نمایندگان می تواند تائید کننده این ارزیابی دوم باشد. ولی سخنان دیگری نیز در شبانه روز اخیر بیان گردیده که ممکن است فرضیه نخست را تقویت کند. خانم پلوسی که احتمال زیاد وجود دارد دوباره به مقام رئیس مجلس برگزیده شود گفت که دموکرات ها بسیار مایلند با دولت پرزیدنت ترامپ تعامل داشته باشند و با آن همکاری کنند.

در مقابل، گروهی از دموکرات ها که از پیروزی خود در انتخابات مجلس نمایندگان به وجد آمده اند، گفتند که اکنون هنگام آن است که ترامپ را به پای میز محاکمه بکشانند و او را با دردسر روبرو سازند. آن ها به شیوه ای تحقیرآمیز گفتند که ترامپ فردی ناباب است که هوش او نیز کم است و لیاقت ریاست جمهوری را ندارد.

برخی از اعضای حزب دموکرات که به مجلس نمایندگان راه یافته اند، اکنون با استناد به اکثریتی که دارند، تهدید می کنند که انواع کمیسیون های تحقیق را برای بررسی رفتارهای رئیس جمهوری ترتیب خواهند داد و خواستار ارائه انواع اسنادی در این رابطه خواهند شد، که رئیس جمهوری، در حال حاضر از ارائه کردن آنها خودداری می ورزد.

چند تن از نمایندگان حزب دموکرات گفتند که آن ها همه کسانی را که دارای مقامات عالی بوده و توسط پرزیدنت ترامپ به طور ناگهانی و توهین آمیز برکنار شده اند دعوت خواهند کرد که به کمیسیون های تحقیق بیایند و اَدای شهادت کنند و این جلسات به طور مستقیم از تلویزیون پخش شود تا همگان به حقایقی که پرزیدنت ترامپ می کوشد پنهان سازد، اگاه شوند.

در مقابل، پرزیدنت ترامپ هشدار داد که اگر آنان بخواهند به چنین شیوه ای متوسل شوند، وی خیلی بهتر از آن ها می تواند این شیوه را به کار گیرد. اشاره رئیس جمهوری آمریکا به رشته تخلفاتی است که بارها سیاستمداران حزب دموکرات به آن متهم گردیده اند. اشاره اصلی به خانم هیلاری کلینتون می باشد.

طرفداران پرزیدنت ترامپ می گویند که دموکرات ها از روز اولی که پرزیدنت ترامپ در انتخابات پیروز شد، تلاش کرده و می کنند که علیه او به پرونده سازی دست زده و یک رهبر پرتوان را براندازند – همان فردی که اقتصاد ایالات متحده را بهبود بخشیده و اکنون می کوشد آن کشور را به مقام ابرقدرتی بازگرداند.

پرزیدنت ترامپ در آخرین سخنان خود گفت که حاضر است با نمایندگان دموکرات در کنگره، به هدف تصویب قوانینی که برای حفظ منافع ایالات متحده اهمیت درجه اول دارد، همکاری تنگاتنگی برقرار سازد.

خانم نانسی پلوسی نیز گفت که حزب دموکرات آماده همکاری با رئیس جمهوری است. این سیاستمدار با سابقه گفت: «دموکرات ها به دنبال یافتن حداقل نقاط مشترک با جمهوریخواهان نیستند، بلکه می خواهند حداکثر همکاری را داشته باشند».