دو ایرانی – آمریکایی، به اتهام جاسوسی علیه مجاهدین و مراکز یهودی بازداشت شده اند

باشگاه دیگر جنبش حباد در شیکاگو که در بخش دیگری از شهر قرار دارد و تحت نظر جاسوسیان رژیم ایران بوده است

مقامات دادگستری ایالات متحده از بازداشت دو شهروند ایرانی – آمریکایی در آن کشور خبر دادند که به جاسوسی علیه مراکز یهودی آمریکا و همچنین گردآوری اطلاعات در مورد اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران متهم شده اند.

این دو تن متهم هستند که از همایش مجاهدین و شرکت کنندگان در آن عکس گرفته و به حکومت ایران منتقل ساخته اند و همچنین مامور گردآوری اطلاعاتی درباره مراکز یهودی آمریکا و چگونگی حفاظت امنیتی از آن ها شده بودند.

نام این دو فرد مظنون، یکی احمد رضا محمدی دوستدار (۳۸ ساله)-، و دیگر مجید قربانی (۵۹ ساله) اعلام شده است.

در بیانیه وزارت دادگستری ایالات متحد، دوستدار متهم گردیده که از سوی حکومت اسلامی ایران دستور گرفته بود که پس از بازگشت از تهران به آمریکا، به گردآوری اطلاعات درباره نهادهای مربوط به اسرائیل و یهودیان، و همچنین فعالیت های افراد سازمان مجاهدین خلق ایران بپردازد. آغاز این ماموریت، تابستان سال گذشته یعنی ۲۰۱۷ اعلام شد.

دوستدار، در چارچوب این ماموریت، یک باشگاه یهودیان اورتودوکس را در شهر شیکاگو زیر نظر گرفت و اطلاعاتی درباره شیوه حفاظت از آن جا گردآوری کرد تا در اختیار رژیم ایران قرار دهد.

سخن از باشگاهی است که به یک جنبش معنوی و دینی یهودی به نام “حَباد” تعلق دارد. باورمندان این جنبش، می کوشند از طریق معرفت و بینش و حکمت به پروردگار نزدیک شوند و مردمان دنیا را دوست داشته باشند و تفاهم و همزیستی در جهان به وجود آورند.

جنبش “خَباد” در بسیاری از کشورهای جهان شعبه دارد و یکی از مراکز دیدار و آشنایی برای اسرائیلی هایی که در سفر به کشورهای خارجی هستند محسوب می شود. در مراکز “خباد” فعالیت فرهنگی و اجتماعی صورت می گیرد و یهودیان باورمند می توانند غذای کاشر صرف کنند.

یک شعبه خَباد در کشور بزرگ هدف چند سال پیش مورد حمله تروریست های اسلامی قرار گرفت که از پاکستان به هند رخنه کرده بودند. در این حمله، سرپرست باشگاه و همسرش کشته شدند ولی کودک خردسال آن ها توسط پرستار هندی نجات یافت و اکنون چهارده سال دارد.

یک باشگاه یهودی دیگر که مورد توجه جاسوس حکومت اسلامی ایران در شهر شیکاگو قرار گرفت، “باشگاه هیلل” نامیده می شود که آن هم مرکز فعالیت های فرهنگی گروه هایی از یهودیان در شهر شیکاگو می باشد.

گرچه هنوز معلوم نیست که حکومت ایران به چه منظور قصد گردآوری اطلاعات درباره مراکز یهودی را در ایالات متحده داشته، ولی بعید نیست که رژیم ایران یک رشته عملیات تروریستی را علیه مراکز یهودی و اسرائیلی در ایالات متحده تهیه می دیده است.

در بیانیه وزارت دادگستری ایالات متحده، مجید قربانی متهم شده که با شرکت در همایش بزرگ مجاهدین خلق در نیویورک، از حاضران عکس های متعدد گرفته و آن ها را همراه با اطلاعاتی به دوستدار تحویل داده و بابت این کار دو هزار دلار دریافت کرده است. او جمعا ۲۸ قطعه عکس را همراه با توضیحاتی، در اختیار مامور اطلاعاتی رژیم ایران قرار داده بود. دیدار این دو نفر در لوس آنجلس صورت گرفت.

احتمال می رود که دوستدار، از هنگامی که از سفر ایران به آمریکا بازگشته بود، زیر نظر قرار داشته، زیرا دیدار او با مجید قربانی در دسامبر سال گذشته (۲۰۱۷) کوتاه مدتی پس از بازگشت از تهران صورت گرفت. ولی در همان ماه، هنگامی که دوستدار قصد بازگشت به ایران را داشت، در فرودگاه بازداشت شد و عکس ها و اطلاعات گردآوری شده، در چمدان او به دست آمد.

سه ماه پیش نیز چهار تن از ماموران حکومت ایران در اورپا که قصد ایجاد انفجار در همایش بزرگ مجاهدین را در حومه پاریس داشتند توسط مقامات پلیس سه کشور اروپایی بازداشت شدند. نخست وزیر اسرائیل در آن هنگام گفت که اطلاعاتی که از جانب این کشور در اختیار دولت های آلمان، بلژیک و فرانسه قرار گرفت، به این دستگیری ها کمک کرد.

در سال های اخیر چند تن، که اکثر آن ها ایرانی هستند، به اتهام دلالی اسلحه برای حکومت ایران، در ایالات متحده شناسایی و بازداشت شده اند. ولی این یکی از موارد معدودی است که دولت واشنگتن اعلام می کند که دو جاسوس حکومت اسلامی ایران به دام افتاده اند.

باشگاه جوانان عضو خباد در دانشگاه شیکاگو