دو حزب اصلی کشور، دوباره به طور برابر رای آوردند و تشکیل کابینه آینده اسرائیل کار ساده ای نخواهد بود

بررسی نتایج تقریبا نهایی شمارش آراء در انتخابات اسرائیل نشان می دهد که هر دو رقیب اصلی، یعنی حزب لیکود و حزب نوبنیاد آبی و سفید، مساوی کرده اند و اکنون پرسش آن است که کدام یک از آنها خواهد توانست شمار بیشتری از احزاب دیگر را به ائتلاف با خود بکشاند تا بتواند دولتی تشکیل دهد که دست کم ۶۱ کرسی (یعنی نیم به اضافه یک کرسی های پارلمانی) را به دست آورد.

دو حزب لیکود و آبی و سفید، هر دو ۳۲ کرسی به دست آورده اند. ولی احزاب جناح راست در مجموع دارای کرسی های بیشتری در مقایسه با آبی و سفید و احزابی هستند که ممکن است از آن پشتیبانی کنند.

همان گونه که طی هفته های گذشته بارها ارزیابی شده بود، کلید تشکیل کابینه آینده همچنان در دست حزب اویگدور لیبرمن رهبر حزب اسرائیل خانه ماست (ییسرائل بیتینو) می باشد که روابطش با نتانیاهو تیره است و او بود که با کناره گیری از سمت وزیر دفاع، در واقع نتانیاهو را به برگزاری انتخابات زودرس کشاند و پس از انتخابات پنج ماه پیش نیز حاضر به عضویت در کابینه جدید او نگردید، و بدین سان، اسرائیل به ناچار وارد دور دوم انتخابات عمومی گردید.

لیبرمن امروز (چهارشنبه) خواهان آن شد که حزب لیکود، همراه با حزب آبی و سفید و حزب ییسرائل بیتینو و شاید شماری دیگر از احزاب، یک دولت وحدت ملی برپا سازند که مذهبیون را در آن جای پایی نباشد و بتوان از میزان نفوذ آنها کاست و بودجه هایی را که به امور مذهبی اختصاص داده شده، کمتر کرد.

یکی از مهمترین خواسته های لیبرمن آن است که افراد مذهبی تعصب گرای نیز همانند غیر مذهبیون و مذهبیون میانه رو، در ارتش خدمت کنند و از نظام وظیفه معاف نباشند. احزاب اولترا ارتدوکس قاطعانه با این خواسته مخالفت می ورزند و اگر نتانیاهو آن ها را وارد کابینه خود سازد، نه تنها نفوذشان حفظ خواهد شد، بلکه ممکن است امتیازات بیشتری را نیز برای قشر مورد حمایت خویش طلب کنند.

نتانیاهو شب گذشته بلافاصله پس از انتشار نتایج نیم نهایی انتخابات، با همه احزابی که در کابینه کنونی او عضویت دارند، و از جمله رهبران احزاب مذهبی تعصب گرا تلفنی تماس گرفت و با آن ها قرار گذاشت که همه جناح راست به طور دست جمعی عمل کنند تا دولت آینده نیز به رهبری وی برپا گردد. ولی معلوم نیست که در طول روزها و هفته های آینده که تلاش برای برپایی دولت آینده به اوج می رسد، تا چه حد این پیمان می تواند دوام آورد.

سومین گروه حزبی اسرائیل که در انتخابات روز گذشته بیشترین کرسی ها را به دست آورد، لیست مشترک احزاب عرب بود که ۱۲ کرسی را به خود اختصاص داده و احتمالا ممکن است از برپایی دولتی به نخست وزیری بنی گانتس رهبر حزب آبی و سفید پشتیبانی کند. اعراب همچنین خواستار یک یا چند وزیر در کابینه آینده هستند.

پرزیدنت روبی ریولین اعلام کرده که بلافاصله پس از انتشار نتایج رسمی و نهایی انتخابات، نمایندگان همه احزاب را به مشاوره دعوت خواهد کرد تا تصمیم بگیرد که رهبر کدام حزب بخت بیشتری برای تشکیل کابینه دارد.

لیبرمن پیشنهاد کرده است که مقام ریاست جمهوری در انتظار انتشار آمار رسمی نماند، بلکه همین امروز نتانیاهو و گانتس را به دیدار سه گانه دعوت کند و آن ها را متقاعد سازد که باید دولت وحدت ملی برپا کرد تا بتوان به حل مشکلات اقتصادی و سیاسی کشور پرداخت.

گانتس پیشتر گفته بود که در دولتی به ریاست نتانیاهو نخواهد نشست، زیرا وی دارای پرونده های فساد مالی می باشد. لیبرمن نیز گفته بود که حاضر به نشستن با مذهبیون تعصب گرای نیست که مرتبا از کشور بودجه می گیرند و به کار تولیدی نمی پردازند و حاضر نیستند فرزندان خود را به خدمت نظام وظیفه بفرستند.

ولی آشنایان امور سیاسی در اسرائیل، با لبخند می گویند که اظهارات پیش از انتخابات به جای خود، ضرورت های پس از انتخابات را نمی توان نادیده گرفت و آن ها ممکن است تعهدات پیشین را باطل کنند.

همگان بر این باورند که باید بیشترین تلاش به عمل آید که دولت آینده هرچه زودتر برپا گردد و کشور به انتخابات دور سوم کشانده نشود.

3 دیدگاه‌

  1. احتمال جنگ داخلی در اسرائیل
    نتایج انتخابات اخیر ۲۰۱۹ نشان می دهد که هیچ حزبی به اکثریت کرسی های کنست یا پارلمان اسرائیل جهت تشکیل حکومت دست نیافته است و تنشهای داخلی اسراییل تشدید می گردد…… پارلمان ۱۲۰ کرسی دارد و حزب پیروز باید ۶۱ کرسی به دست بیاورد وگرنه مجبور به تشکیل دولت ائتلافی است…….در این انتخابات حزب آبی- سفید (رنگ بیرق اسراییل) ۳۲ کرسی به دست آورده است رهبر این حزب بنی گانتس هست که متهم به جنایت جنگی در غزه هست و در هلند پرونده دادگاهی دارد….حزب لیکود نیز ۳۲ کرسی کسب کرده است و به رهبری بنیامین نتانیاهو است که متهم به فساد مالی در دادگاههای اسرائیل هست..حزب سوم حزب افراطی مدهبی و اولترا ارتدوکس شاس هست که ۱۷ کرسی کسب کرده و هوادار معافیت ملاهای یهودی از خدمت سربازی هست…..حزب چهارم ، ائتلاف اعراب اسراییل هست که القائمه المشترک نامیده می شود و ۱۲ کرسی کسب کرده است. رهبر آن ایمن عوده هست . یکی از رهبران گذشته این گروه عزمی بشاره بود که متهم به جاسوسی برای حزب الله لبنان شد و مجبور به فرار به مصر شد…… حزب پنجم ، حزب اسرائیل خانه ماست به رهبری لیبرمن هست که سکولار تندرو هست و ۹ کرسی کسب کرده است و مخالف معافیت ملاهای یهودی از خدمت سربازی هست…………حزب ششم ، ائتلاف یامینا هست که ۷ کرسی کسب کرده و رهبر آن خانم آیلت شاکد هست و مخالف دخالت دادگاهها در تصمیمات دولت هست……حزب کارگر ۶ کرسی و حزب دموکرات هم ۵ کرسی کسب کرده اند………….که با توجه به پراکندگی زیاد آرای مردم بین احزاب متفاوت ، نشانه اختلاف شدید بین مردم اسراییل هست که می تواند به تشدید تنشها و در نهایت جنگ داخلی بینجامد…………………تمام

  2. بی تردید طرح لیبرمن درست ترین و تنها طرح منطقی موجود برای تشکیل کابینه جدید است که قبلا توسط رییس جمهور اسرائیل نیز پیشنهاد گردیده بود.
    تشکیل دولت وحدت ملی در شرایط کنونی یک ضرورت است زیرا از یک طرف اقدامات حزب آبی و سفید موجب افزایش و یکپارچگی حمایتهای جامعه جهانی از اسرائیل خواهد گردید؛ و از طرف دیگر حزب لیکود میتواند در چنین بستری اقدامات قاطع و کوبنده تری علیه دشمنان اسرائیل (از جمله جمهوری اسلامی) را به پیش ببرد.
    محدود کردن احزاب مذهبی نیز یک ضرورت حیاتی برای اسرائیل است که هرچه زودتر باید مورد توجه قرار گیرد؛ قدرت دادن بی دلیل به این احزاب بی خاصیت بدون توجه به خطر قدرت گرفتن آنها برای کشور یک خیانت بزرگ است.
    رییس جمهور اسرائیل باید لزوم پذیرش این طرح منطقی را با فشار و تهدید به هر دو حزب تذکر دهد که اگر بخواهند دوباره آنرا رد کنند این احزاب و افراد را به عنوان سیاستمداران بی مسولیت و خودخواه به مردم معرفی خواهد نمود که منافع خود و احزابشان را به کشور و ملت ترجیح میدهند.

Comments are closed.