دو دیپلمات پیشین آمریکایی: واشنگتن باید با عملی کردن آرمان های ملت های عراق و لبنان، رژیم ایران را عقب براند

دنیس راس، سفیر سابق آمریکا در خاورمیانه

نشریه آمریکایی فارن پالسی (سیاست خارجی ) درتحلیلی به قلم دو سیاستمدار سابق ایالات متحده نوشت: دولت آمریکا باید با حمایت از خواسته های مردم عراق و لبنان می تواند نفوذ حکومت ایران قطع و آن را کنار بزند .

دنیس راس، سفیر سابق آمریکا در خاورمیانه، و دانا استرول، عضو ارشد سابق کمیته روابط خارجی سنا، می‌نویسند: «سیاست خارجی آمریکا در حال حاضر باید بر روی یافتن آنچه که واشینگتن قادر به ارائه به منطقه بوده و مدل رفتاری آمریکا را از دیدگاه به‌بن‌بست‌رسیده و خشونت‌آمیز موردنظر ایران متمایز می‌سازد متمرکز شود.»

در این مقاله آمده است که  جمهوری اسلامی با بهره‌برداری از اشتباهات آمریکا و خلا قدرت در منطقه، اقدام به گسترش نفوذ خود در کشورهای ناآرام به کمک گروه‌های شبه‌نظامی تحت حمایت خود کرده است.

این دو سیاستمدار آمریکایی  در ادامه می‌نویسند: «یک گزینه پیشنهاد مشارکت راهبردی با مردم لبنان و عراق از طریق قانون‌گذاری است.»

درادامه این مقاله آمده است: «اقدام از طریق کنگره الزامی است تا هرگونه وابستگی به انتخابات ریاست‌جمهوری در میان نبوده و یک پیام قابل‌اطمینان به منطقه‌ای که نگران تغییرات شدید و پیام‌های متناقض از سوی دولت‌های آمریکاست ارسال کند».

به نوشته فارن پالسی، «چنانچه دولت (آمریکا) مایل یا قادر به جذب حمایت حزبی در داخل برای چنین تغییر سیاستی نباشد، زمان مناسب برای آن است که کنگره پا پیش بگذارد».

فارن پالسی در ادامه می‌افزاید: «مطمئناً، افراد در هر دو سوی ماجرا “اعضای هر دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات”متعهد به یک منطقه با ثبات، کنار زدن ایران، و حمایت از اصلاحات معنادار در عرصه سیاست، اقتصاد و امنیت هستند».

بنا براین تحلیل، پیشنهاد کنگره برای مشارکت با کشورهای عراق و لبنان مشروط بر این باشد که رهبران این دو کشور «به طرز معناداری به مطالبات معترضان پاسخ دهند.»

نویسندگان این تحلیل می‌نویسند: «طنز ماجرا آنجاست که نه دولت (آمریکا) و نه منتقدانش به نظر نمی‌آید به امکان تغییر معنادار و پایدار در عراق و لبنان که دقیقا خواسته معترضان است باور داشته باشند. کناره‌گیری نخست‌وزیران عراق و لبنان…کاملا بی‌معناست».

این تحلیل افزود: «آنچه کنگره می‌تواند ارائه دهد صرفاً حمایت مالی یا لفظی نبوده، بلکه چارچوبی برای مشارکت است که خواسته‌های معترضان را برآورده سازد.»

فارن پالسی نوشته : «ایران از ابزار یا منابع معدودی در حال حاضر برخوردار است خصوصا اینکه اقتصاد این کشور تحت فشار و دچار سوء مدیریت است. از این رو، آمریکا باید بتواند به طرز موثرتری رقابت کند».

این نشریه در ادامه نوشت: «آمریکا هم‌اکنون فرصتی برای ارائه چیزی است که ایران توانایی آن را ندارد، قوت قلب به مردم عراق و لبنان که تشنه تغییر واقعی بوده و تا احقاق آن بعید است آرام بگیرند».

یک دیدگاه

  1. با عرض معذرت و با عذرخواهی بخاطر خرابی و هک شدن بخشی از نرم افزار که احتمالا توسط رژیم شده و باعث طولانی شدن زمان اصلاح متن شد
    خامنه ای یه طرف و محسن رضایی دبیر فلان فلان شده مجمع تشخیص مصلحت به دلیل واهی امکان سوء استفاده از اطلاعات مالی تروریستها نظام رازیر سوال ببرد .
    آاسرائیل و آمریکا باید به کمک مقتدی صدر و تغییر قانون اساسی و قانون انتخابات عراق انتخابات ریاست جمهوری و گزینش اعضای مچالس نمایندگان و دولت را اجرا کند آمریکا باید عراق را با کمک مردم کرد عراق که ۷۰ درصد جمعیت عراق راتشکیل قرار میدهند پایه اصلاحات بنیادی سیاسی ایران اجرا بکند و از چند تا گنده لات مانند سید محمد خاتمی و خاندان عریض و طویل خامنه ایش و محسن رضایی و سلامی و جعفری به هیچ وجه نترسد و حجم بمب بارانهای مواضع ایران در سه کشور ایران و سوریه و عراق را چنان افزایش دهد که روسها از سوریه فرار کنند و به هیچ وجه به ۳ کشور سرکوبگر ترکیه و ایران و روسیه که مردم خودشان را سرکوب میکنند و صلح و آسایش مردم اروپا و خاورمیانه و از کریمه تا یوگسلاوی را به هم میریزند و تحدید میکنند و سابقه حمایت از دیکتاتورهایی چون میلوسویچ در یوگسلاوی و لوکاشنکو سرکوبگر در روسیه سفید را دارند به هیچ وجه میدان عمل و دخالت ندهند و فقط با کشورهای ناتو و انگلیس و نیروهای متحد شرقی چون استرالیا و ژاپن و تایلند و فیلیپین و تایوان موضوع خاورمیانه را با محوریت نیروهای دمکراتیک سازمانپذیر کرد سوری و عراقی که در جنوب عراق مثل بلوچها در برابر فریبهای رژیم ایران مثل مقتدا صدر تا حالا پایداری کرده اند حمایت کند و خاور میانه را از دور باطل حسن نصرالله و بشار اسد و اردوغان هرچه سریع تر نجات بدهد و سر نوشت آنها به همراه خاندان مرموز و خطرناک خامنه ای به سرنوشت معمر قزافی و صدام حسین و هیتلر و ابوبکر البغدادی و بن لادن هرچه زودتر تبدیل کند برای آنکه مردم خاورمیانه و بخصوص ملت داغ دیده ایران رابرای همیشه شاد بکند.
    به همین خاطر اسرائیل از غرب و جنوب ایران بایدبرای مردم ایران جهت ایجاد تشکیلات امنیتی تسلیحات و وسایل ارتباطی ارسال و پشتیبانی کند تا باید بتوانند در عراق و سوریه انند یگانهای جهنمی تحت سیطره نفوذ سپاه پاسداران رژیم را در بنادر جنوبی ومناطق خوزستان و لرستان و فارس و اصفهان را به جهنم بفرستند و جلوی فعالیت های اقتصادی و نفتی و بندری و مالی تشکیلات رژیم جهنمی و فاشیستی را بطور کل را بگیرند و آمریکا برای آنکه حوزه امنیتی اش در افغانستان و عراق و سوریه توسط رژیم و مردم تحت سیطره اقتصادی و امنیتی رژیم به هم نخورد و به طالبان و هشت الشعبی ازطریق ترکمنها و ازبکها و کردهای لک کرمانشاهی کمکی نرسانند باید حتما به کل مردم عاصی جنوب ایران از بندر عباس تا اصفهان ایران ازطریق ناوگان و پایگاههایش در افغانستان و عراق کمکهای مورد نیاز را برساند و حمایت کند و یگانهای هوایی رژیم را حذف کند.

Comments are closed.