دو روز پس از برگزاری “روز قدس”، اسرائیل سالروز اتحاد دوباره اورشلیم را جشن گرفته است

سالروز آزادی شرق اورشلیم و انضمام آن به بخش غربی که پیش از جنگ شش روزه نیز در تسلط اسرائیل قرار داشت، امروز در پایتخت اسرائیل جشن گرفته شده و آئین ها و مراسمی برگزار می شود. این سالروز، دو روز پس از آخرین جمعه ماه رمضان است که روح الله خمینی آن را “روز جهانی قدس” نام نهاده بود.

امروز پنجاه و دو سال از جنگ شش روزه که موجب آزادی شرق اورشلیم گردید می گذرد. کوتاه مدتی پس از این جنگ بود که پارلمان اسرائیل، طبق قانونی، شرق اورشلیم را رسما به بخش غربی آن پیوند داد و یکپارچگی پایتخت اسرائیل را دوباره به وجود آورد. شرق اورشلیم، در جنگ استقلال اسرائیل در هفتاد و یک سال پیش به تصرف ارتش اردن در آمده بود و کمتر از بیست سال پس از آن، ارتش اسرائیل بر آن جا مسلط شد و دو بخش شهر را از نو به هم وصل کرد. کتل همعراوی، یا دیوار ندبه، که مقدس ترین مکان مذهبی یهودیان است، در شرق اورشلیم قرار دارد که در مجاورت مسجد الاقصی واقع شده است.

مراسم یاد روز اورشلیم، از بعدازظهر امروز، با گرامیداشت یاد سربازانی که در جریان آزادسازی شرق اورشلیم جان باختند آغاز می شود. دو ساعت پس از آن، رژه پرچم ها در خیابان های اورشلیم آغاز می گردد و پرچمداران خود را به پای دیوار ندبه (کتل همعراوی) می رسانند.

همچنین در ساعات شامگاه یک همایش بزرگ ملی به همین مناسبت برگزار می شود و در ساعات شب یک رشته برنامه های هنری و تفریحی تدارک دیده شده که قرار است تا پاسی پس از نیمه شب ادامه یابد.

به مناسبت سالروز آزادی اورشلیم، پلیس شهر امروز به یهودیان اجازه داده بود وارد صحن تپه مقدس شوند که در آن جا مسجد الاقصی و مسجد عمر قرار دارد و در دوران باستان جایگاه نیایشگاه بزرگ یهودیان، موسوم به بیت المقدس بوده است. پلیس اورشلیم یه یهودیان اجازه داده بود که به آرامی از کنار مساجد بگذرند و حق ورود نداشته باشند و همچنین در محوطه مزبور به ادای نماز نپردازند. ولی افراط گرایان مسلمان اولین گروه از بازدید کنندگان یهودی را با سنگ و چوب و صندلی مورد حمله قرار دادند که پلیس اسرائیل کوشید آن ها را دور سازد و یک تن را نیز بازداشت کرد. گروه تروریستی حماس طبق معمول تهدید کرد که به شدت از اسرائیل انتقام خواهد گرفت.

 

یک دیدگاه

Comments are closed.