دو شخصیت آمریکایی: یاری دولت بایدن به تقویت اسرائیل در برابر رژیم ایران، باید فراتر از کمک به «گنبد آهنین» باشد

دو تن از شخصیت های سیاسی ایالات متحده، از دولت پرزیدنت بایدن خواستار شدند که وعده دفاع از امنیت اسرائیل به حمایت از سامانه ضد موشکی گنبد آهنین محدود نشود و در راه دفع همه خطرات و تهدیدها علیه این کشور، اقدامات جدی تری به عمل آید.

مایکل ماکوفسکی، عضو پیشین وزارت دفاع آمریکا که اکنون دبیرکلی یک نهاد یهودی دفاع از امنیت ایالات متحده را به عهده دارد، در مقاله مشترکی با ژنرال بازنشسته چارلز والد   معاون پیشین فرمانده نیروهای آمریکایی مستقر د اروپا، به دولت پرزیدنت بایدن یادآوری کرده اند که اسرائیل با خطرات امنیتی بسیار گسترده ای روبروست و ایالات متحده نباید نسبت به اهمیت دفع این خطرات، به حمایت از گنبد آهنین بسنده کند، بلکه باید گام های عملی بیشتری بردارد.

در این مقاله که در نشریه “هیل” یکی از مهمترین رسانه های مربوط به کنگره آمریکا انتشار یافته، نوشته اند که سخنان پرزیدنت بایدن در حمایت از سامانه ضد موشکی گنبد آهنین و تعهد برای اعطای انبوهی دیگر از ضد موشک های مورد نیاز این سامانه، اقدام با ارزشی انجام می دهد. ولی این گونه پشتیبانی ها نباید فقط به این گام محدود شود، بلکه لازم است در ابعاد بسیار گسترده تری انجام گیرد.

این دو تن نوشتند که اسرائیل با خطرات بسیار گسترده تری روبروست که از تهدیدهای رژیم ایران و خطرات اتمی آن سرچشمه می گیرد و ایالات متحده باید برای یاری رسانی به اسرائیل به هدف مقابله با این خطرات آمادگی داشته باشد.

آن ها در مقاله خود ارزیابی کردند که مذاکرات اتمی دولت پرزیدنت بایدن با رژیم ایران و امتیازاتی که ممکن است به آن حکومت بدهد، تلاش رژیم برای دستیابی به بمب هسته ای را شتاب می بخشد و تب جنگی را در رابطه با اسرائیل بالا می برد و دولت آمریکا باید برای رویارویی با چنین احتمال فرضی، آمادگی کامل داشته باشد.

در این مقاله ارزیابی شده که هر اندازه دولت پرزیدنت بایدن در برابر تلاش های اتمی رژیم ایران کوتاه بیاید، خطر بروز جنگ افزایش خواهد یافت و اسرائیل با خطرات بیشتری روبرو خواهد شد.

آن ها در مقاله خود ارزیابی کردند که اگر در آینده جنگی بین حکومت ایران و کشور اسرائیل درگیر شود، رژیم همه گروه های مزدور خود در چهارگوشه خاورمیانه را برای آسیب رسانی به اسرائیل بسیج خواهد کرد و اسرائیل باید برای رویارویی با چنین وضعی آمادگی کامل داشته باشد.