دو قهرمان آسیایی و جهانی کشتی و کاپیتان پیشین تیم ملی جودوی ایران خواستار توقف اعدام نوید افکاری شدند

محمدرضا و محمدعلی گرایی قهرمانان کشتی ایران و دارندگان مدال‌های قهرمانی آسیا و جهان با انتشار پیامی در حساب کاربری خود در شبکه‌های اجتماعی از نوید افکاری کشتی‌گیر متهم به قتل یک نیروی امنیتی ایران، حمایت کردند و خواستار توقف حکم اعدام او شدند.

حکومت ایران ادعا می کند:  نوید افکاری سنگری، حسن ترکمان کارمند حراست اداره آبفا شیراز را به قتل رسانده است به همین دلیل وی را به اتهام محاربه و شرکت در اعتراضات سراسری مرداد ۱۳۹۷ به “دو بار اعدام” محکوم کرده‌ است. برادر او وحید افکاری سنگری نیز در مجموع به ۵۴ سال زندان و برادر دیگرش حبیب افکاری سنگری به ۲۷ سال زندان محکوم شده‌اند.

به تازگی، نوید و وحید افکاری در دو فایل صوتی جداگانه از زندان شیراز، با رد اتهامات خود و تاکید بر اینکه اقرار آنها تحت شکنجه بوده، ابعاد بیشتری از روند قضایی‌شان را توضیح داده و از وکلای دادگستری درخواست کمک کرده‌‌اند.

همزمان وحید بنا کاپیتان پیشین تیم ملی جودوی ایران در مسابقات قهرمانی آسیا نیز خواستار توقف این حکم شد.

این ورزشکاران در حساب‌های کاربری خود از هشتگ “اعدام نکنید” استفاده کردند.

یادآور می شود پیشتر نیز کاربران با به راه انداختن طوفان توئیتری با استفاده از هشتگ “اعدام نکنید” خواستار توقف حکم اعدام امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی و محمد رجبی از معترضان آبان سال گذشته شده بودند و این هشتگ را به ترند جهانی تبدیل کرده بودند.

شاهزاده رضا پهلوی نیز در دو توییت به زبان انگلیسی و فارسی خواستار آن شد که نهادهای بین‌المللی ورزش و کشتی‌گیران در سراسر جهان به حکم اعدام نوید افکاری معترض شوند و با فشار خود مانع از اجرای این حکم شوند.

شاهزاده رضا پهلوی در توییت فارسی خود نوشته است: «رژیم ستمگر، نوید افکاری را به جرم حق‌طلبی و اعتراض به تبعیض و بی‌عدالتی، بازداشت و شکنجه و با اتهاماتی واهی، به اعدام محکوم کرد. نهادهای بین‌المللی ورزش، ورزشکاران و کشتی‌گیران در ایران و سراسر جهان باید کنار نوید بایستند؛ همان‌طور که او کنار مردمش ایستاد».

این دومین توییت شاهزاده رضا پهلوی  درباره حکم اعدام نوید افکاری است. حکم اعدام این جوان ورزشکار، خشم زیادی در میان ملت ایران ایجاد کرده است و هشتگ‌های مربوط به نوید افکاری و دو برادر زندانی او فضای مجازی ایرانیان را در نوردیده است.