دو هفته مانده به چهارمین دور انتخابات زودهنگام، نتانیاهو همچنان از بیشترین احتمال برخوردار است

امروز (سه شنبه) دو هفته به برگزاری چهارمین دور از انتخابات زودهنگام در اسرائیل باقی مانده و کارزار انتخابات به شدت گرم شده است.

طبق قوانین اسرائیل، همه احزاب و گروه هایی که برای رقابت در انتخابات ثبت نام کرده اند، از امروز تبلیغات رادیویی و تلویزیونی را برای ارائه دادن برنامه های سیاسی و تبلیغی خود آغاز کرده اند.

شمار احزاب و گروه هایی که واجد شرایط تشخیص داده شده اند، به بیش از چهل فهرست می رسد که اکثر آنها گمنام هستند و گروه های کوچکی را نمایندگی می کنند.

در اسرائیل تنها شرط شرکت گروه ها در کارزار انتخاباتی آن است که پیشتر حدود چهل هزار امضا از طرفداران خود ارائه دهند و یک تعهد پولی بسپارند که اگر آرای کافی برای ورود به پارلمان به دست نیاوردند، باید هزینه انتخاباتی خود را بپردازند.

آن چه رقابت انتخاباتی را این بار شدیدتر از گذشته کرده، انشعاب های متعددی است که در احزاب رخ داده و اکنون، دست کم سه تن از شخصیت های سیاسی خواهان رسیدن به مقام نخست وزیری هستند و بنیامین نتانیاهو را به چالش کشیده اند و خواهان کنار رفتن او می باشند.

ولی نظرسنجی ها نشان می دهد که نتانیاهو همچنان محبوبترین چهره سیاسی اسرائیل است و بخت او برای ادامه نخست وزیری، بسیار بلندتر از دیگران است.

با این همه، کثرت احزاب و گروه ها، ممکن است برپایی دولت آینده را با مشکل جدی روبرو سازد و حتی، اسرائیل را به پنجمین دور انتخابات زودهنگام بکشاند. در حال حاضر، نتانیاهو از بیشترین امکان تشکیل کابینه آینده برخوردار است.

گروه های مخالفت نتانیاهو، با این استدلال که او دادگاهی می باشد، خواهان کناره گیری او هستند. ولی تصور می رود که این  اعتراضات از شمار آراء نتانیاهو به میزان چشمگیری بکاهد.

یکی از سه تن شخصیت هایی که خواهان رسیدن به مقام نخست وزیری است گیدعون سعر از برجستگان پیشین حزب لیکود است که در رقابت با نتانیاهو برای به دست گرفتن رهبری حزب شکست خورد و حزب دیگری برپا ساخت و از رقبای جدی نتانیاهو محسوب می شود، گرچه تعداد کرسی هایی که به موجب نظرسنجی ها به دست خواهد آورد، کمتر از نیمی از کرسی های احتمالی حزب لیکود است.

رقیب دوم نتانیاهو شخصیتی به نام نفتالی بنت می باشد که دارای گرایش های مذهبی راستگرایانه است و یک نوبت در دولت حضور داشته و خود را لایق تر از نتانیاهو می داند ولی از احتمال بسیار کمتری برخوردار است.

نفر سوم شخصیت جوانی به نام یائیر لپید است که یک حزب سکولار از سه دوره پیش برپا ساخت و یکی از بزرگترین احزاب پارلمانی محسوب می شود.

در مجموع می توان گفت که تشکیل کابینه آینده دشوارتر از دفعات پیش خواهد بود و این احتمال هم وجود دارد که بن بست سیاسی برطرف نگردد و اسرائیل ناچار شود برای بار پنجم به انتخابات زودهنگام کشانده شود، ولی در حال حاضر، نتانیاهو همچنان از بیشترین قدرت سیاسی برخوردار است.