دو هیات بلند پایه اسرائیل و آمریکایی، در یک سفر رسمی و علنی، به طور مستقیم از تل آویو، به ابوظبی می روند

مشاور ارشد رئیس جمهوری ایالات متحده، جارد کوشنر که در راس یک هیات بلند پایه به اسرائیل آمده، پیش از ظهر امروز (یکشنبه) با بنیامین نتانیاهو و مشاوران او دیدن کرد و گفتگوهای مهمی با او انجام داد.

سخنگویان اسرائیلی گفتند که محور این گفتگو چگونگی پیشبرد صلح بین اسرائیل و کشورهای عرب، پس از عادی سازی روابط امارات عربی متحده با اسرائیل می باشد.

ایالات متحده اکنون به صراحت می گوید که یکی از هدف های این تلاش، برپایی محوری با عضویت کشورهای خاورمیانه است که حکومت اسلامی ایران را به چالش بکشند و نقشه های تعرضی آن را خنثی کنند.

بزرگترین رویدادی که قرار است فردا (دوشنبه) رخ دهد، سفر جار کوشنر داماد و مشاور پرزیدنت ترامپ در امور خاورمیانه، همراه با یک هیات بلند پایه اسرائیلی به امارات عربی متحده می باشد.

یک هواپیمای بزرگ مسافری متعلق به شرکت اسرائیل العال، در یک پرواز مستقیم، یک هیات بزرگ اسرائیلی را همراه با هیاتی که از واشنگتن رسیده به امارات پرواز می دهد. آشنایان امور می گویند که این یک رویداد تاریخی است که می تواند سرآغاز عادی سازی روابط از جانب چند کشور عربی دیگر با اسرائیل باشد.

امارت عربی متحده تحریم های اقتصادی علیه اسرائیل را که از سال ۱۹۷۲ همزمان با اعلام موجودیت آن امیر نشین، علیه اسرائیل اعلام شده بود رسما باطل کرد.

هواپیمای اسرائیلی که فردا به سوی ابوظبی پرواز می کند، از جمله حامل دبیر شورایعالی امنیت اسرائیل و یک سلسله مقامات اقتصادی و بازرگانی و تکنولوژی می باشد که پس از لغو تحریم ها، یک رشته همکاری ها بین دو کشور را پایه گذاری کنند.

آگاهان می گویند که امیرنشین های عرب حوزه خلیج فارس به تکنولوژی اسرائیلی علاقه بسیار دارند و خواهان خرید امکانات اسرائیلی و همچنین سرمایه گذاری در این رشته می باشند.

آگاهان اقتصادی می گویند که همکاری های اسرائیل و امارات در این زمینه، می تواند در کاهش بحران اقتصادی ناشی از ویروس کورونا بسیار موثر باشد.

شخصیت هایی که فردا (دوشنبه) با هواپیمای العال رهسپار ابوظبی می شوند همگی در امور سیاسی و بازرگانی هستند و سفر آن ها به دور از جنبه های امنیتی و نظامی می باشد. ولی قرار است در روزها یا هفته های آینده، هیاتی از جانب وزارت دفاع اسرائیل به سرپرستی رئیس دفتر این وزارتخانه به طور جداگانه رهسپار امارات شوند.

به گفته آشنایان امور، یکی از انگیزه های امارات در برقراری روابط سیاسی با اسرائیل، همکاری های نظامی و امنیتی بوده است.

امارات در کنار عربستان سعودی، علیه حوثی ها در یمن نبرد می کند و حوثی ها که از رژیم ایران دستور می گیرند، تهدید کرده اند که امارات را به موشک خواهند بست.

رسانه های حکومت ایران امرو (دوشنبه) ادعا کردند که اسرائیل به امارات در رویارویی با حوثی ها کمک می رساند. ولی آنان در رابطه با این ادعا سندی ارائه نکرده اند