دو کشور اروپایی و دو کشور عربی خواهان از سرگیری مذاکرات صلح فلسطینیان با اسرائیل شدند

چهار کشور عضو اتحادیه اروپا و جامعه کشورهای عرب خواستار از سرگیری گفتگوهای صلح بین اسرائیل و فلسطینیان شدند و آن را برای برقراری ثبات در منطقه ضروری دانستند.

وزیران خارجه مصر و اردن، همراه با وزیران خارجه فرانسه و آلمان طرفین نزاع را دعوت کردند گفتگوهای صلح از سر گرفته شود تا اسرائیل و فلسطینیان بتوانند به توافق برسند و نزاع دیرینه را پایان بخشند و امنیت خاورمیانه را تقویت کنند.

این فراخوانی در حالی است که امارات و بحرین به پیمان آشتی و عادی سازی روابط با اسرائیل رسیدند و چندین کشور دیگر نیز به زودی به این روند خواهند پیوست.

از حدود دوازده سال پیش که بنیامین نتانیاهو دوباره به نخست وزیری رسید و هنوز به این پست ادامه می دهد، رئیس حکومت خودگردان فلسطینی، محمود عباس، ارتباط خود با اسرائیل را به حداقل رسانده و گفتگوهای صلح را که در دولت اولمرت به مراحل جدی رسیده بود متوقف کرده است.

نخست وزیر اسرائیل در آن هنگام گفته بود که مذاکرات باید از نو آغاز شود و توافق هایی که بین فلسطینیان و دولت پیشین ره آستانه موافقت نهایی رسیده، تعهدی برای او ایجاد نمی کند.

در تمام این سال ها، محمود عباس بازگشت به دور میز مذاکرات را مشروط بر آن ساخته که اسرائیل سه پیش شرط فلسطینی را بپذیرد و از جمله به پشت مرزهای پیش از جنگ شش روزه باز گردد و شرق اورشلیم پایتخت فلسطینیان شود و فلسطینیان از سراسر دنیا بتوانند در اسرائیل اسکان یابند.

فلسطینیان همچنین تماس و مذاکره با دولت پرزیدنت ترامپ را متوقف کردند و از روزی که سفارت آمریکا به اورشلیم انتقال یافت، دولت آمریکا را مورد تحریم قرار دادند.

در هفته های اخیر نیز پس از عادی سازی روابط امارات با اسرائیل و آمادگی مشابه از جانب دولت اردن، حکومت خودگردان فلسطینی با شکایت به اتحادیه عرب، خواهان تحریم آن دو کشور شد، ولی با ابراز خشم شورای همکاری خلیج فارس روبرو شد و اتحادیه عرب نیز آن را باطل دانست.

با توجه به این رویدادها، هنوز معلوم نیست که محمود عباس نسبت به این فراخوانی دولت های اردن، مصر، آلمان و فرانسه برای آغاز گفتگوهای صلح با اسرائیل توجه نشان دهد.

در گزارش دیگری گفته شده که سران حکومت خودگردان در کرانه باختری و سرکردگان حماس در غزه به توافق برای برگزاری انتخابات عمومی در کرانه باختری و غزه، به توافق نزدیک می شوند.