دکتر صادق زیبا کلام: اگر ولیعهد عربستان در قدرت باقی بماند، به زیان حکومت اسلامی ایران تمام خواهد شد

این دیدگاه از جانب صادق زیبا کلام در تهران بیان شد که طرفدار گروه اصلاح طلبان در حکومت اسلامی ایران است و گاه بیگاه انتقادهای ملایمی عنوان می کند

یک تحلیلگر سیاسی و استاد دانشگاه در تهران بر این باور است اگر ولیعهد عربستان، شاهزاده محمد بن سلمان بتواند بحران کنونی در رابطه با قتل فجیع جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد را پشت سر گذارد و از آن سالم بیرون آید، به زیان حکومت اسلامی ایران تمام خواهد شد.

این دیدگاه از جانب صادق زیبا کلام در تهران بیان شد که طرفدار گروه اصلاح طلبان در حکومت اسلامی ایران است و گاه بیگاه انتقادهای ملایمی عنوان می کند.

به گفته آگاهان، از روند وقایع در روزهای اخیر چنین برمی آید که ایالات متحده و کشورهای اروپایی، در همان حال که شدیدا از بن سلمان انتقاد می کنند و حتی به طور تلویحی او را دستور دهنده قتل خاشقجی می دانند، ولی در همان حال مواظب هستند که موجب برکناری محمد بن سلمان از مقام ولیعهدی نشوند، زیرا او را یک دوست دولت های غربی و مهمترین عامل ایجاد اصلاحات اجتماعی و شاید سیاسی در عربستان می دانند.

شاهزاده محمد بن سلمان، از هنگامی که پدرش به قدرت رسیده، همیشه سیاست قاطعانه های علیه زیاده خواهی های حکومت ایران در پیش گرفته است. در کنار وی، عادل الجُبِیر در سمت وزیر خارجه عربستان، بیشترین انتقادها را از شیوه رفتاری رژیم ایران بیان کرده و در مجامع بین المللی علیه دولت تهران اقدام کرده است.

حسن روحانی در این هفته سکوت خود را شکست و نسبت به قتل خاشقجی واکنش نشان داد. ولی انتقاد او از عرستان، جندان گزنده نبود. او گفت که علیرغم مواضع سختگیرانه پرزیدنت ترامپ در رابطه با این قتل، خود آمریکا از همان رژیمی جانبداری می کند که باعث به وجود آمدن القاعده و داعش بوده است.

صادق زیبا کلام در مورد واکنش روحانی گفت که دنیا پس از وقوع این قتل به خروش آمده بود و حکومت ایران نمی توانست بیش از این نسبت به آن سکوت کند.

برخی آگاهان سیاسی در تهران، این سکوت، و واکنش ملایمی را که بالاخره از زبان روحانی شنیده شد، نشان آن می دانند که رژیم اسلامی ایران، در شرائط بحرانی کنونی، نمی خواهد بر سنگینی معضلات بین المللی خود بیافزاید