دکتر محمد فارسی اولین نظامی ایرانی که به خاطر خدمات ارزنده علمی موفق به دریافت نشان افتخار ملکه بریتانیا شد

دکتر محمد فارسی اولین نظامی ایرانی است که به خاطر فعالیت های ارزنده علمی و همچنین حقوق بشری و انساندوستانه از میان چند ده تن از کاندیداهای دریافت نشان ملکه موفق به دریافت آن شد.

خبر موفقیت ایشان به دریافت مدال چند ماه پیش از طریق کاخ ملکه بریتانیا منتشر شد و رادیو پیام اسراییل علاوه بر منتشر نمودن گزارشی در این باره با جناب محمد فارسی گفتگوی مشروحی نیز انجام داد که در آن زمان منتشر گردید.

جناب فارسی پس از انقلاب ایران و بروز جنگ از بریتانیا به ایران بازگشت چرا که ایران با عراق در جنگ بود و به گفته آقای فارسی ایشان می خواستند تجربیات و علمی را که در زمینه دانش نظامی کسب کرده بودند در راه میهنشان ایران که یک وظیفه ملی و میهنی بود در اختیار ارتش ایران قرار دهد که با کشور متخاصم عراق در جنگ بود.

اما رژیم که نمی خواست از ارتشیان با تجربه استفاده کند و می خواست میدان در دست سپاهیان که فاقد هرگونه دانش نظامی بودند باشد با تشکیل پرونده دروغین ایشان ناچار به ترک ایران می شود و پس از خروج از ایران به بریتانیا می رود و به زنده یاد شاپور بختیار می پیوندد که رژیم در حکمی غیابی ایشان را به اعدام محکوم می کند.

فعالیت های علمی ایشان در بریتانیا ادامه پیدا می کند و در کنار آن ایشان فعالیت های انسان دوستانه و حقوق بشری را نیز آغاز می کند و در سال ۲۰۱۹ در بین ده ها تن از کاندیداهای دریافت بالاترین نشان ملکه موفق به کسب آن می شود.

هفته گذشته در کاخ ملکه و طی مراسمی رسمی دکتر محمد فارسی نشان مدال ملکه بریتانیا را دریافت نمودند.

رادیو پیام اسراییل این افتخار را به جناب محمد فارسی و جامعه ایران شادباش می گوید.

جا دارد در اینجا این سخن بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل را یادآوری کنیم که چند ماه قبل در پیامی کوتاه به ملت ایران گفت که:شما ملت ایران مردمی باهوش هستید که در دست رژیمی که سد راه پیشرفت شما شده گرفتار آمده اید نشان آن هم این است که ایرانیانی که از ایران خارج می شوند اکثرا در مدارج بالای علمی و اجتماعی قرار می گیرند.

گفتگوی چند ماه پیش رادیو پیام اسراییل با دکتر محمد فارسی:

2 دیدگاه‌

  1. سلام // دریافت نشان افتخار به دکتر محمد فارسی مائه افتخار ومباهات ملت ایران است، وجود خبرنگاری روشنفکر و خوب مثل آقای منشه امیر نیز مائه افتخار است، بعنوان یک استاد دانشگاه از گفته آقای نتانیاهو در باره مردم ایران نیز تشکر میکنم.

  2. من دکتر محمد فارسی را نمیشناسم اما انگلستان و استعمار بریتانیا و نقش ویرانگر آنرا در طول تاریخ ایران بویژه در ۴۰ سال گذشته را به خوبی میشناسم.
    اگر من بجای دکتر محمد فارسی بودم دریافت این نشان از دست خونبار تبهکاران انگلیسی را مایه شرم میدانستم و با یک بیانه اعتراضی علیه حمایتهای انگلیس از رژیم دژخیم ج اسلامی آنرا رد مینمودم.

Comments are closed.