دیدار امروز نتانیاهو با پوتین درباره دخالت ایران در سوریه

بحران نظامی در سوریه و خطراتی که از حضور نظامی حکومت اسلامی ایران در سوریه، اسرائیل را تهدید می کند، موضوع اصلی گفتگوهای امروز (دوشنبه) بین نخست وزیر اسرائیل و رئیس جمهوری روسیه است. ولی بنیامین نتانیاهو در همین فرصت، به مناسبت یادروز جهانی هولوکاست، در موزه میراث یهودیان روسیه در شهر مسکو سخنرانی خواهد کرد.

بنیامین نتانیاهو پیش از ظهر امروز رهسپار مسکو شد و ساعاتی پس از پایان گفتگو با پرزیدنت پوتین، به اسرائیل باز خواهد گشت. وی در فرودگاه به خبرنگاران گفت که درباره اوضاع سوریه و لبنان با رئیس جمهوری روسیه گفتگو خواهد کرد.

از دو سال پیش که روسیه وارد جنگ در سوریه شد و هواپیماهای جنگی خود را به آن کشور فرستاد، نتانیاهو چندین بار به مسکو سفر کرده تا در دیدار با پرزیدنت پوتین، نوعی همکاری و همآهنگی در مورد حوادث سوریه برقرار گردد.

در روزهای اخیر مقامات اسرائیلی جزئیات زیادی از ابعاد حضور نظامی حکومت ایران در سوریه انتشار داده و نسبت به آن هشدار داده اند. از جمله، سفیر اسرائیل در سازمان ملل گفت که رژیم ایران قصد دارد بزرگترین پایگاه تروریستی خود را در سوریه برپا سازد. دانی دانون ارزیابی کرد که ۸۲ هزار نفر افراد مسلح در سوریه، تحت فرمان سپاه پاسداران ایران قرار دارند. از این شمار سه هزار نفر افراد سپاه اعزامی از ایران هستند و ۵۵۰۰ نفر نیز افغانی ها و عراقی ها و دیگر شیعیان حقوق بگیر می باشند و بقیه افراد ارتش سوریه و افراد بسیج سوری هستند که آن ها نیز فرمان های رژیم ایران را اجرا می کنند.

سفر نتانیاهو به مسکو و دیدار امروز او با پوتین در حالی انجام می گیرد که مقامات رسمی نظامی اسرائیل، در روزهای اخیر به صراحت از امکان یک درگیری گسترده نظامی جدید با حزب الله لبنان سخن می گویند و نسبت به آن هشدار می دهند.

آگاهان می گویند که نوعی هماهنگی نظامی بین اسرائیل و روسیه در خاک سوریه وجود دارد. این هماهنگی به ارتش اسرائیل امکان داده، بارها برای منهدم کردن جنگ افزارهای حکومت ایران و یا ویران ساختن بناهایی که به هدف ایجاد قرارگاه نظامی دائم ایران در سوریه برپا می شد، به اقدام نظامی در خاک سوریه دست بزند.

ولی در یک مورد نیز روسیه از این “گستاخی” اسرائیل ابراز خشم کرد کرد و رئیس ستاد کل ارتش آن کشور به اسرائیل آمد تا در این باره با مقامات نظامی و سیاسی گفتگو کند.

اسرائیل در جنگ سوریه دخالت مستقیم ندارد. ولی از برخی گروه های محلی که در نزدیکی مرزهای اسرائیل مستقر هستند حمایت می کند تا نگذارند که نیروهای داعش و یا عوامل وابسته به حکومت ایران در سوریه، به مرزهای اسرائیل نزدیک شوند.

همچنین اسرائیل تلاش دارد که از انتقال سلاح های پیشرفتۀ ارسالی از جانب ایران، از طریق سوریه به حزب الله لبنان، جلوگیری کند.

روزنامه لبنانی “الدار” هفته پیش نوشته بود که به دنبال آخرین حمله هوایی اسرائیل به یک قرارگاه نظامی وابسته به سپاه پاسداران در سوریه، پرزیدنت بشار اسد هشدار شدید اللحنی برای اسرائیل فرستاده و تهدید کرده است که به عنوان یک عمل تلافی جویانه، ممکن است فرودگاه بین المللی بن گوریون را در مرکز اسرائیل بمباران کند.

این گزار روزنامه لبنانی از هیچ منبع رسمی مورد تائید قرار نگرفته است.

در ادامه گزارش آمده بود که بشار اسد در دیدار با پرزیدنت پوتین ابراز خشم کرده بود که چرا اسرائیل به حملات هوایی در داخل سوریه ادامه می دهد.