دیدار بنت با آستین، وزیر دفاع آمریکا؛ ایالات متحده بر حق دفاع اسرائیل از خود تاکید کرد

نخست وزیر اسرائیل، نفتالی بنت، در اولین سفر رسمی خود به ایالات متحده با لوید آستین وزیر دفاع این کشور ملاقات کرد. آستین در این دیدار تاکید کرد که تعهد واشنگتن به امنیت اسرائیل خدشه ناپذیر خواهد بود.

آستین در این دیدار گفت که ایالات متحده “متعهد به تقویت روابط استراتژیک خود با اسرائیل است.”  آستین افزود که ایالات متحده به امنیت اسرائیل متعهد بوده و بر حق  اسرائیل برای دفاع از خود در برابر تهدیدات فزاینده رژیم ایران و گروه‌های نیابتی آن در منطقه، تاکید دارد.

آستین با اشاره به حمله انتحاری هواپیمای بدون سرنشین رژیم ایران در ۳۰ ژوئیه به کشتی مرسر استریت، که منجر به کشته شدن دو شهروند اروپایی شد، گفت: «رژیم ایران باید در قبال اقدامات تجاوزکارانه در خاورمیانه و آبهای بین المللی پاسخگو باشد».

آستین در عین حال تأیید کرد که ایالات متحده، پدافند موشکی گنبد آهنین را تقویت می‌کند. او در این رابطه گفت: «وزارت دفاع ایالات متحده، همچنان متعهد به حفظ برتری نظامی کیفی اسرائیل است و اطمینان می‌یابد که اسرائیل می‌تواند از خود در برابر تهدیدهای رژیم ایران، نیروهای نیابتی آن و گروه‌های تروریستی دفاع کند».

وزیر دفاع آمریکا به نخست وزیر اسرالئیل گفت: «ما در حال همکاری نزدیک با کنگره هستیم تا همه اطلاعات لازم را برای پاسخ مثبت به درخواست شما برای تأمین یک میلیارد دلار کمک‌های اضطراری ارائه دهیم. این امر زندگی بی گناهان بیشتری را نجات خواهد داد».

بنت برای اولین بار از زمان به دست گرفتن پست نخست وزیری به واشنگتن سفر کرده است و مجموعه‌ای از ملاقات‌ها را با مقامات ارشد دولت بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، در برنامه خود تدارک دیده است. پرداختن به تهدیدهای هسته‌ای رژیم ایران مهمترین موضوع در دستور کار او در این سفر است.

نفتالی بنت پس از دیدار با لوید آستین، با آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه ایالات متحده ملاقات کرد و در این دیدار، بلینکن نیز سخنان آستین را تکرار کرده و گفت تعهد ایالات متحده به امنیت اسرائیل قابل بحث نیست.

نخست وزیر اسرائیل، امروز پنجشنبه با جو بایدن رئیس جمهور آمریکا در کاخ سفید دیدار خواهد کرد.