دیدار تاریخی: وزیر خارجه بحرین همراه با یک هیات بزرگ، برای دیدار رسمی، به اسرائیل آمد

در یک سفر تاریخی و برای نخستین بار، وزیر خارجه بحرین، همراه با یک هیات بزرگ سیاسی و اقتصادی به اسرائیل آمد و پس از گفتگوهایی که با وزیر خارجه در شهر اورشلیم به عمل آورد، در ساعات بعدازظهر، با نخست وزیر و مقام ریاست جمهوری اسرائیل نیز دیدار و گفتگو می کند.

این یکی از موارد معدودی است که وزیر خارجه یک کشور عربی به طور علنی به اسرائیل می آید و مورد پذیرایی رسمی قرار می گیرد. همین چند هفته پیش بود که بحرین با اسرائیل پیمان صلح و دوستی بست و اکنون با ورود عبداللطیف الزیانی به اسرائیل، مناسبات دو کشور وارد مرحله عملی می شود.

در ساعات بعدازظهر امروز، و پس از دیدارهای وزیر خارجه بحرین با نخست وزیر و رئیس جمهوری، دیدارهای سه گانه ای نیز با حضور مایک پمپئو انجام خواهد شد تا مناسبات نوپای دو کشور هرچه بیشتر قوام بگیرد.

پمپئو که به دیدار از هفت کشور خاورمیانه و اروپا ادامه می دهد، در ساعات بعداز ظهر امروز وارد اسرائیل می شود.

عبداللطیف الزیانی وزیر خارجه بحرین و گروه همراه او با نخستین پرواز مسافری که مستقیما از منامه در فرودگاه بین المللی بن گوریون در اسرائیل به زمین نشست، از هواپیما پیاده شدند و از روی فرش قرمز عبور کردند و مورد استقبال گبی اشکنازی وزیر خارجه اسرائیل قرار گرفتند.

کاروان این میهمانان سپس رهسپار اورشلیم شد و در دفتر وزیر خارجه، به دنبال گفتگوهای بیشتر، یک رشته پیمان های دوستی و همکاری اقتصادی بین دو کشور به امضا رسید.

بحرین پس از امارات عربی متحده، دومین امیرنشین عرب بود که دست دوستی اسرائیل را فشرد و با این کشور پیمان دوستی امضا کرد.

در حالی که امارات عربی متحده یک کشور ثروتمند عرب محسوب می شود، بحرین امکانات مالی کمتری دارد و همیشه از جانب حکومت ایران مورد تهدید بوده و با حمایت عربستان سعودی است که توانسته است این تهدیدها را دفع کند و دوستی با اسرائیل، می تواند پشتوانه ای برای امنیت آن جزیره و گسترش همکاری در امور کشاورزی و صنعتی و شکوفایی داد و ستد بازرگانی باشد.

خبرنگاران از منامه گزارش دادند که رسانه های همگانی در بحرین، سفر وزیر خارجه آن امیرنشین به اورشلیم را در ابعاد گسترده مورد پوشش قرار دادند.

انتظار می رود که پروازهای مستقیم هوایی بین اسرائیل و بحرین از هفته آینده آغاز شود.

دولت عربستان به اسرائیل و امیرنشین ها اجازه داده در جریان پروازهای مستقیم بین دو کشور، از حریم هوایی عربستان بگذرند.