دیدار ترامپ با پوتین، به خاطر بحران میان روسیه و اوکراین باطل شد، و یا اتهامات در داخل آمریکا؟

رئیس جمهوری ایالات متحده از این که روسیه هنوز ملوانان اوکراینی و کشتی های آنان را آزاد نساخته، ابراز خشم کرد

تصمیم پرزیدنت ترامپ برای باطل کردن دیداری که قرار بود با ولادیمیر پوتین، در حاشیه همایش بین المللی بیست کشور در آرژانتین انجام شود، مرحله دیگری از شدت گیری بحران در روابط روسیه با کشورهای غربی و به ویژه ایالات متحده تلقی شد.

ولی برخی منابع سیاسی لغو این دیدار را با جنجال جدیدی که در مورد روابط پنهان ترامپ با روسیه، در دوران پیش از ریاست جمهوری او وجود داشته مربوط می دانند. ترامپ پیش از آن که وارد رقابت انتخاباتی شود، با دولت روسیه وارد مذاکره شده بود که یک برج بلند ساختمانی در مسکو احداث کند. گفته شده که تماس ها در این باره، حتی پس از پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری نیز ادامه داشته است.

هفته پیش اعلام شده بود که پرزیدنت ترامپ و پرزیدنت پوتین موافقت کرده اند که در حاشیه همایش بیست کشور در آرژانتین، با یکدیگر ملاقات داشته باشند. ولی پرزیدنت ترامپ شب گذشته (پنجشنبه) اعلام داشت که به علت تجاوز کاری روسیه علیه اوکراین، تصمیم گرفته این دیدار را باطل سازد.

رئیس جمهوری ایالات متحده از این که روسیه هنوز ملوانان اوکراینی و کشتی های آنان را آزاد نساخته، ابراز خشم کرد.

دونالد ترامپ که قرار بود در جریان اجلاس سران ۲۰ با همتای روس خود ولادمیر پوتین دیدار کند گفته در دیدار در واکنش به روابط روسیه و اوکراین این دیدار را لغو می کند.

اجلاس سران گروه ۲۰ در آرژانتین فردا برگزار خواهد شد اقای ترامپ روز پنجشنبه در تویتری با اشاره به بازگرداندن شدن کشتی های اوکراینی و ملوانان این کشور که در جریان یک تنش نظامی از سوی روسیه دستگیر شدن نوشت که دیگر لزومی برای حضور در این دیدار از پیش تعیین شده نمی بینم .

آقای ترامپ که برای شرکت در این اجلاس راهی آرژانتین شده است در ادامه توییتر خود نوشته پس از حل این مناقشه مشتاقانه منتظر دیداری دیگر با ولادمیر پوتین خواهم بود تنها دقایقی پس از این توییتر روسیه در واکنش به آن گفت هنوز هیچ مکاتبه رسمی در این باره دریافت نکرده است سخنگوی کاخ کرملین که به نظر می‌رسد به همراه آقای پوتین در هواپیما به سوی آرژانتین در حرکت بوده است گفته ما فعلا در آسمان و به سوی بوینس آیرس در حرکت هستیم و چیزی غیر از چند توییتر ندیده ایم .

اما اگر چنین شود آنلاین ولادمیر پوتین ۲ ساعت وقت اضافه خواهد یافت که آن را برای دیدارهای دیگر در حاشیه اجلاس صرف کند رئیس جمهوری آمریکا قرار است در جریان این سفر با رئیس جمهوری چین در خلال یک ضیافت شام دیدار کند دو قدرت اقتصاد جهان عملا درگیر یک جنگ تعرفه ای هستند و معلوم نیست که در دیدار مستقیم رهبران واشنگتن و پکن چقدر به کاهش اینترنتی تجاری کمک شود.