دیدار ترامپ با کیم جونگ اون، برای اولین بار در خاک کره شمالی بود و ترامپ وی را به کاخ سفید نیز دعوت کرد ولی نتایج عملی چیست؟

بسیاری از رسانه های همگانی غربی، دیداری را که امروز بین رهبران ایالات متحده و کره شمالی انجام گرفت، یک دیدار تاریخی دوباره خواندند، ولی باید دید که آیا چنین ملاقاتی پیامدهای عملی نیز خواهد داشت و یا دیدار دیگری برای عکس گرفتن و دست دادن و لبخند زدن بوده است.

رسانه ها، این دیدار را از آن رو “تاریخی” خواندند که پرزیدنت ترامپ برای نخستین بار وارد منطقه حائل بین دو کره شد و در واقع در بخشی که خاک کره شمالی محسوب می گردد گام نهاد و برای بار سوم با کیم جونگ اون دیکتاتور کره شمالی دیدار کرد.

آگاهان درباره شیوه دیپلماتیک پرزیدنت ترامپ می گویند که او می کوشد از طریق ادای احترام و ابراز دوستی نسبت به رهبران کشورهای دیگر، اعتماد و حسن نیت آن ها را جلب کند تا بتوان آسان تر به توافق رسید. رئیس جمهوری ایالات متحده کوشید همین شیوه را در مورد رهبران حکومت ایران به کار برد، ولی با توهین و تحقیر از جانب آن ها روبرو شد و علی خامنه ای، ترامپ را “مردِرِند” خواند که به مفهوم شیاد و حیله گر است.

مهمترین پیام رهبر کره شمالی خطاب به رئیس جمهوری ایالات متحده آن بود که گفت: «ما آماده ایم صفحه جدیدی در روابط بین دو کشور بگشائیم»

ایالات متحده در هفته های اخیر سران کره شمالی را متهم ساخته بود که به وعده های خود عمل نکرده و برای برچیدن تاسیسات هسته ای به هیچ اقدام عملی دست نزده اند.