دیدار رسمی نخستین هیات دولتی اسرائیل از سودان. اسرائیل ممکن است ارتش سودان را آموزش دهد

وزیر اطلاعات اسرائیل در دیدار روز گذشته با پرزیدنت عبدالفتاح البرهان رئیس جمهوری دولت انتقالی سودان

یک هیات سیاسی اسرائیل برای نخستین بار ره سودان رفته و گفتگوهای مهمی با سران آن کشور انجام داده است. دولت انتقالی سودان چند هفته پیش اعلام کرد که با اسرائیل صلح می کند و قصد برقراری روابط عادی دارد. برخی منابع خبری اسرائیلی گزارش دادند که یکی از نخستین زمینه های همکاری بین دو کشور، آموزش دادن سربازان سودانی در اسرائیل می باشد.

از هنگام اعلام صلح بین دو کشور، این نخستین سفر یک هیات رسمی اسرائیلی به خَرطوم می باشد و قرار است یک هیات بلند پایه سیاسی سودان نیز به زودی به اسرائیل بیاید.

خبر دیدار هیات، امروز (سه شنبه) انتشار یافت و در آن گفته شد که ریاست هیات اسرائیلی را الی کوهن وزیر اطلاعات اسرائیل به عهده دارد. این امر ممکن است تایید کننده خبر همکاری های نظامی بین اسرائیل و سودان باشد.

سودان در دوران حکومت عمر البشیر با رژیم ایران در امور تروریستی همکاری می کرد و خاک سودان محل عبور جنگ افزارهایی بود که ایران برای تروریست های حماس و جهاد اسلامی می فرستاد که از سودان به شبه جزیره سینا منتقل می گردید و از آن جا از راه تونل های زیرزمینی وارد غزه می شد.

یکی دیگر از اعضای هیات اسرائیلی که دیروز (دوشنبه) از سودان دیدن کرد، دبیر شورای عالی امنیت ملی اسرائیل بود که این امر نیز نشان می دهد که دست کم بخشی از گفتگوها با سران سودان، به موضوع های نظامی و امنیتی اختصاص داشته است.

یکی از دیدارهای مهم هیات اسرائیلی، با پرزیدنت عبدالفتاح البرهان رئیس جمهوری دولت انتقالی سودان بود. ولی گفته می شود که دیدارهای جداگانه ای نیز با فرماندهان ارتش سودان و بلندپایگان دولتی انجام شده است.

رد یک بیانیه رسمی که در اورشلیم انتشار یافت، آمده است که مذاکرات اسرائیل و سودان، شامل موضوع های امنیتی و نظامی، سیاسی و اقتصادی و بازرگانی بوده است.

در پایان این دیدارها توافق شد که بزودی یک هیات رسمی سودانی به اسرائیل بیاید تا بتوان به رسیدگی به اموری که مطرح شده ادامه داد.

توافق صلح سودان با اسرائیل، یکی دیگر از ضرباتی است که بر سیاست خارجی رژیم آن و رویکرد ضد اسرائیلی آن در منطقه وارد شده است.