دیدار سران سه کشور ارشد اروپایی، آخرین تلاش برای منع آمریکا در مورد خروج از برجام

آخرین تلاش رهبران اروپا برای نجات برجام. از راست به چپ» آنگلا مرکل (آلمان)، ترزا مِی (برتانیا) و امانوئل ماکرون (فرانسه)

دیدار سه گانه رهبران بریتانیا، فرانسه و آلمان برای رایزنی در مورد برجام، و اتخاذ رویکرد نهایی دز این زمینه، از دیدگاه برخی آگاهان امور، به عنوان آخرین تلاش اروپایی برای بازداشتن پرزیدنت ترامپ در مورد خروج از برجام تلقی می شود.

پرزیدنت ماکرون و خانم آنگلا مرکل در چارچوب این تلاش، حتی سفری هم به واشنگتن داشتند و گفتگوهای مفصلی نیز با پرزیدنت ترامپ به عمل آوردند. صدراعظم آلمان حتی در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با پرزیدنت ترامپ گفت که او هم تصدیق می کند که برجام دارای معایبی می باشد.

خانم ترزا مِی نخست وزیر بریتانیا نیز، گرچه رنج سفر به واشنگتن را تحمل نکرد، ولی در گفتگوهای تلفنی متعدد با پرزیدنت ترامپ کوشید او را از خروج از برجام باز دارد.

برخی تحلیلگران می گویند که بین منافع اروپا و مصالح ایالات متحده تفاوت بسیار آشکار وجود دارد: اروپائیان به دنبال سود بازرگانی خود از معاملات گسترده با ایران هستند و می گویند که رژیم ایران هرگز شعار “مرگ بر اروپا” سر نداده و خود را با راوپائیان در حال پیکار ندانسته است. بنابراین، حفظ روابط دوستانه با رژیم ایران را برای منافع خود لازم می دانند – و این در حالی که ایالات متحده، به عنوان تنها ابرقدرت جهانی، منافع گلوبال و مصالح منطقه ای و جهانی خود را دنبال می کند و فریاد “مرگ بر آمریکا” را که مرتبا در تهران شنیده می شود جدی می گیرد.

فرماندهای سپاه پاسداران بارها گفته اند که از طریق دخالت های نظامی و توطئه گرانه در کشورهای همسایه، نگذاشته اند که ایالات متحده در این منطقه ریشه بدواند. این ادعای رژیم ایران، در مورد نفوذ آمریکا به ویژه در مورد افغانستان و عراق صدق می کند، ولی در مورد دیگر کشورهای خاورمیانه نیز کلاملا درست است.

2 دیدگاه‌

  1. باتوجه به همسویی اروپا با منافع سیاسی ایران و مخالفت غیرمستقیم یا مستقیم با امریکا در مقابله با سلطه جویی ایران همانطور که فرمان مهاجرتی ترامپ با خیانت عوامل داخلی و خارجی اجرا نشد بطور قطع برجام هم به سرنوشت ان گرفتار است و برجام ماندگار و دست ایران در مداخله گسترده در امریکا همچنان باز خواهد ماند.برجام طناب اسارت غرب توسط ایران است و تمام متن این توافق فریبکارانه توسط ایران نوشته شده و غرب درمانده از مشکلات اقتصادی سند اسارت و نابودی خودرا امضا کرد و علیرغم شواهد بیشمار نقش ایران در بی ثباتی کشورهای مختلف و گسترش تروریسم همچنان از اایران دفاع میکنند.

  2. در موفقیت امیز بودن فریب نامه برجام برای ایران همین بس که علیرغم اطلاع از نقش مخرب و بی ثبات کننده ایران در کشورهای مختلف همچنان اصرار بر حفظ برجام و روابط مختلف با ایران دارند. حتی اگر برجام لغو شود کشورهایی مانند فرانسه و المان و سوئد و یونان و … همچنان پایبند برجام خواهند ماند و راه خودرا در دفاع از اهداف شوم و مخرب ایران ، از امریکا جدا خواهند کرد.

Comments are closed.