دیدار شاهزاده فیصل بن فرحان با فرستاده ویژه آمریکا به یمن

شاهزاده فیصل بن فرحان، وزیر خارجه پادشاهی عربی سعودی روز گذشته (چهارشنبه) در ریاض و در راستای تلاش برای دست‌یابی به راه حل سیاسی فراگیر در یمن با تیموتی لیندرکینگ فرستاده ویژه ایالات متحده به این کشور، دیدار کرد.

وی پیش از این طی سخنرانی در نشست وزرای خارجه کشورهای عربی که دوشنبه در قاهره برگزار شده بود ضمن محکومیت حملات شبه‌نظامیان حوثی به تاسیسات غیرنظامی در یمن و سعودی از جامعه بین‌المللی خواست تا برای نقض‌های ایران و تهدیدهای آن علیه منطقه، حد بگذارد.

این در حالی است که شورای وزیران سعودی روز گذشته از پایبندی ایالات متحده آمریکا به همکاری با ریاض برای دفاع از حاکمیت این پادشاهی و ادامه حمایت واشنگتن از تلاش‌های دستیابی به راه حل سیاسی در یمن بر اساس مرجع‌های سه‌گانه استقبال کرد.

گفتنی است که دولت جدید ایالات متحده به ریاست جو بایدن، معاون وزیر خارجه آمریکا تیموتی لیندرکینگ را به عنوان فرستاده ویژه این کشور به یمن منصوب کرد. این اقدام دولت بایدن نیز با استقبال گسترده یمن همراه بود.

از سویی شورای همکاری خلیجی ضمن استقبال از این اقدام دولت جدید آمریکا، گماردن تیموتی لیندرکینگ به عنوان فرستاده ویژه آمریکا به یمن را اضافه‌ مثبتی بر تلاش‌ها برای رسیدن به راه‌حل سیاسی مورد نظر شورای همکاری بر مبنای طرح ابتکار خلیجی، مکانیسم‌های اجرایی آن و نتایج گفتگوهای ملی یمن و قطعنامه ۲۲۱۶ شورای امنیت، دانست.

جیم جوردن نماینده جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا ،به العربیه گفت که خروج واشنگتن از توافق هسته‌ای برجام با ایران یک تصمیم درست و بازگشت به این توافق یک اقدام اشتباه است.

وی افزود که این موضوع با دموکرات‌های کمیسیون روابط خارجی و دیگر کمیسیون‌ها به بحث گذاشته خواهد شد.

پیش تر نیز یک  منبع آمریکایی به خبرگزاری رویترز گفته بود که جو بایدن هنوز سیاست‌های خود را مشخص نکرده ولی آنچه اعلام شده این است که او خواهان پای‌بندی کامل ایران به این توافق، قبل از هرگونه اقدام آمریکاست.

این  منبع آگاه گفت که دولت آمریکا در حال بررسی گزینه‌های موجود برای بازگشت به برجام و به ویژه راهکاری «حداقل در مقابل حداقل» است.

در همین راستا، یک منبع دیگر هم گفت که اگر دولت بایدن به این نتیجه برسد که مذاکرات برای بازگشت کامل به توافق هسته‌ای زمان طولانی نیاز دارد، در ابتدا موضع ملایم‌تری اتخاذ خواهد کرد.