دیدار علنی وزیران خارجه اسرائیل و امارات، در کشور آلمان که مسئول قتل عام یهودیان بوده، بسیار مهم تلقی شد

دیدار سه گانه وزیران خارجه امارات، اسرائیل و آلمان در برابر دوربین های تلویزیونی در برلین

دیدار بین وزیران خارجه اسرائیل و امارات متحده عربی، که در خاک آلمان و در شهر برلین، آن هم با بازدید از موزه جنایات نازی ها علیه یهودیان انجام گرفت، در رسانه های آلمان و کشورهای دیگر بازتاب گسترده ای داشت و یک دیدار تاریخی تلقی گردید که می تواند نشانگر صمیمیت دو کشور برای برقراری دوستی و همکاری باشد.

گبی اشکنازی وزیر خارجه اسرائیل و شیخ عبدالله بن زاید آل نهیان در نخستین دیدار که وزیر خارجه آلمان هایکو ماس نیز در بخشی از آن شرکت داشت، راه های گسترش مناسبات را بررسی کردند و درباره امور منطقه و مسائل مشترک به تبادل نظر پرداختند.

یکی از دلمشغولی های مهم امارات عربی متحده و دیگر امیرنشین های حوزه خلیج فارس، تهدیدهای نظامی از جانب حکومت اسلامی ایران است. گبی اشکنازی در گذشته رئیس ستاد کل ارتش اسرائیل بوده و یک ژنرال ذخیره محسوب می شود که با اوضاع نظامی ایران و منطقه آشنایی کامل دارد.

در دیدار در برلین، نخستین بار بود که دو مقام ارشد از اسرائیل و امارات، به طور رسمی و علنی با هم دیدار می کردند. در چند هفته ای که از اعلام عادی سازی روابط میگذرد، چندین مقام اسرائیلی از ابوظبی دیدن کرده و راه های گسترش مناسبات را بررسی کرده اند، ولین این نخستین بار است که وزیران خارجه دو کشور در برابر دوربین های تلویزیونی ظاهر می شوند و با هم به گفتگو می پردازند.

رسانه های آلمانی امروز (چهارشنبه) فاش ساختند که دولت آلمان پیشتر به حکومت خودگردان فلسطینی اطلاع داده بود که قرار است چنین ملاقاتی در خاک آن کشور صورت گیرد.

آلمان همچنان می کوشد به روابط دوستانه با فلسطینی ها ادامه دهد. ولی این رفتار، با خرسندی مقامات اسرائیلی روبرو نشد.

فلسطینیان در کرانه باختری و در غزه، واکنش خشمگینانه ای نسبت به برقراری دوستی بین امارات و اسرائیل نشان دادند و حتی پرچم امارات را به آتش کشیدند. این رفتار با اعتراض جامعه عرب و ابراز ناخرسندی شدید دولت امارات روبرو گردید.

این واقعیت که مذاکرات وزیران خارجه اسرائیل و امارات با بازدید از موزه هولوکاست آغاز شد، می تواند از نظر تاثیر آن بر مردم عرب مفهوم عمیقی داشته باشد. بسیاری از سران عرب در طول نیم قرنی که با اسرائیل در نزاع بودند، وقوع هولوکاست را انکار کرده و آن را یک افسانه خوانده بودند. ولی اکنون، با این بازدید، اعراب نشان می دهند که در گذشته راه اشتباه پیموده اند و اکنون با رنج ملت یهود ابراز همدردی می کنند.

مکانی که مورد بازدید قرار گرفت، برای گرامیداشت شش میلیون نفر یهودیانی برپا گردیده که در دوران نازی ها و به دستور هیتلر نابود شدند.

در پایان این دیدار وزیر خارجه آلمان گفت که عادی سازی روابط بین امارات و اسرائیل یک خبر خوش برای خاورمیانه و جهان است.

در پایان این دیدار، وزیر خارجه اسرائیل آن را سازنده توصیف کرد و گفت که از جمله درباره گشایش سفارتخانه ها در دو کشور و همچنین دیدار مسلمانان امارات از مسجد الاقصی نیز گفتگو شده است.