دیدار فرمانده نیروی دریایی ارتش با خانواده پرسنل ناوچه کنارک؛ حکومت هنوز رسما علت حادثه را اعلام نکرده است

ناوچه کنارک

فرمانده نیروی دریایی ارتش حکومت ایران، در دیدار با خانواده پرسنل ناوچه کنارک که در نتیجه اصابت موشک در دریا غرق شد، گفت: «ما مسولیت زیادی در برابر خانواده های جان باختگان این حادثه داریم».

این در حالی است که علی خامنه‌ای، رهبر نظام حاکم بر ایران، پس از گذشت دو روز از کشته شدن ۱۹ تن و مجروح شدن ۱۵ تن دیگر در حادثه ناوچه کنارک، تنها خواستار روشن شدن این واقع شده بود، بدون آنکه برای دلداری خانواده های آنان پیامی ارسال کند و یا نماینده‌ای را نزد آنان بفرستد.

حسن روحانی نیز گفته بود که «دلایل این موضوع در آینده روشن و پس از مشخص شدن، برای مردم بیان می‌شود».

او در مورد مشخص نبودن علت این حادثه پس از دو روز، و محدوده زمانی اعلام علت آن، توضیحی نداد.

وب سایت ارتش نیز پیشتر در گزارشی ویدئویی از نقص فنی موشک یا جنگ الکترونیک به عنوان دو عامل شلیک به ناوچه کنارک نام برده بود.

پیش کشیدن موضوعی با نام “جنگ الکترونیک” از سوی مقامات حکومت، در حالی مطرح شده است که جمهوری اسلامی پیش از این نیز در موارد متعدد، از اعتراضات مختلف خیابانی گرفته تا نحوه مقابله با شیوع ویروس کرونا، بدون داشتن سند و ارائه مدرک، اتهاماتی را متوجه آن‌چه “دشمن” می‌خواند، کرده است، اتهاماتی که هیچ‌گاه در این نظام ثابت نشده‌اند.‎‎

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از یک کارشناس نظامی گفته بود که احتمال دارد در جریان رزمایش، “موشک ضدکشتی نور” به این ناوچه شلیک شده باشد.

رید فاستر، تحلیلگر ارشد اندیشکده معروف «جِینز»، نیز گفته است که تعمیر و بازگشت کامل کنارک “احتمالاً چند سال به طول خواهد انجامید” و ارتش ایران پیش از این حادثه هم شاهد غرق شدن ناوشکن دماوند در دریای خزر در دی‌ماه ۹۶ بود.

این تحلیلگر نظامی در ادامه تأکید کرده است که “بزرگ‌ترین ضربه‌ای” که ارتش و حکومت ایران از این رویداد می‌خورند، “از دست دادن اعتبار” است؛ زیرا برای دومین بار ظرف کمتر از شش ماه است که “موشک به هدف خودی” اصابت می‌کند و کشته‌های متعدد برجای می‌گذارد.