«دیدار نخست وزیر اسرائیل با پوتین بسیار دوستانه بود». ولی از توافق درباره اتم ایران خبری منتشر نشده است

نخست وزیر اسرائیل، نفتالی بنت، در شامگاه امروز (شنبه) پس از دیدار و گفتگوی طولانی روز گذشته با پرزیدنت پوتین در اقامتگاه ییلاقی رهبر روسیه در سوچی به کشور باز می گردد و فردا در جلسه هفتگی هیئت دولت، وزیران را از چگونگی این سفر و پیامدهای آن آگاه می سازد.

از مجموعۀ گزارش هایی که پیرامون سفر انتشار یافته، چنین بر می آید که مذاکرات بسیار دوستانه بوده و گسترش مناسبات بین دولت جدید اسرائیل و رئیس جمهوری روسیه را پایه گذاری می کند.

به گفته آگاهان، بزرگترین دستاورد این دیدار آن بود که روسیه به اسرائیل چک سفید داده که حملات هوایی به هدف جلوگیری از استقرار سپاه قدس در سوریه، مانند گذشته ادامه یابد، ولی در همان حال اسرائیل بگوشد در اجرای آن، هماهنگی بیشتری با ارتش روسیه مستقر در نقاط مختلف سوریه داشته باشد.

آن چه که همراهان و دستیاران نخست وزیر اسرائیل توضیحی درباره آن نداده اند، میزان توافق و هماهنگی بین روسیه و اسرائیل در زمینه جلوگیری از اتمی شدن رژیم ایران است.

پیشتر گفته شده بود که هدف اصلی بنت از سفر به سوچی و دیدار با پرزیدنت پوتین بررسی این موضوع مهم است که دولت روسیه چه خط قرمزی درباره میزان پیشرفت اتمی رژیم ایران دارد.

ولی پس از پایان دیدار طولانی دو رهبر و تا هنگام تنظیم این گزارش، اطلاعی در این زمینه انتشار نیافته است.

اگر توافقی در این زمینه بین دو کشور به دست آمده است، این احتمال را نیز نباید از نظر دور داشت که طرفین تعهد کرده اند خبری درباره آن منتشر نسازند که به روابط دوستانه بین روسیه و جمهوری اسلامی ایران آسیبی وارد نشود.

برای اسراییل بسیار مهم است که روسیه به طور علنی و صریح به تلاش برای متوقف ساختن شتاب اتمی در ایران بپیوندد. ولی درباره مطالبی که در این زمینه بین بنت و پرزیدنت پوتین مطرح گردیده خبری انتشار نیافته است.

در بیانیه کاخ کرملین آمده است که دیدار بسیار دوستانه و ثمربخش بوده و ادامه روابط دوستانه دو کشور را تضمین می کند. همچنین از مجموعه گزارش ها چنین بر می آید که پذیرایی رهبر روسیه از میهمان اسرائیلی بسیار گسترده تر از رفتار بوده با سران دیگر کشورهایی بوده که به دیدار وی در سوچی رفته اند.

وزیر مسکن اسرائیل، زئب الکین که به عنوان مترجم، همراه نخست وزیر به دیدار پرزیدنت پوتین رفته بود، به خبرنگاران گفت که رئیس جمهوری روسیه، بر خلاف معمول، پس از مذاکرات، بنت را به خانه شخصی خود دعوت کرد و در آن جا به هم ودکا نوشیدند و سپس رهبر روسیه با نخست وزیر اسرائیل به گردش در باغ پرداخت و او را به لب ساحل برد.

الکین به خبرنگاران گفت که در این دیدار توافق شده که آزادی عمل ارتش اسرائیل در سوریه، به هدف انهدام مواضع سپاه قدس و نیروهای وابسته به رژیم ایران همچنان ادامه یابد.

پوتین به بنت گفت که هدف روسیه از ورود به میدان سوریه، حفظ حکومت موجود بوده و در این راه موفق گردیده است.

بارها ارزیابی شده که روسیه نیز همانند اسرائیل نمی خواهد که حضور رژیم ایران در سوریه دائمی شود. روسیه نیز رژیم ایران را عامل آشوب و فتنه در منطقه می داند که باید از آن جلوگیری کرد.

روسیه می خواهد به عنوان یک ابرقدرت، در برقراری نظم بین المللی، در کنار ایالات متحده، نقش همسانی داشته باشد و فتنه گری های رژیم ایران ممکن است به رسیدن به این هدف آسیب برساند.

برای اسرائیل، ادامه موافقت روسیه با حملات هوایی اسرائیل علیه سپاه پاسداران ارزش سیاسی و امنیتی بسیار دارد و شاید این، مهمترین دستاورد سفر نفتالی بنت به روسیه بود.

این واقعیت که پرزیدنت پوتین دو و نیم برابر زمانی که برای این دیدار تعیین شده بود، با نفتالی بنت به گفتگو پرداخت، نشان از اهمیت روابط فیمابین دارد.

نخست وزیر اسرائیل در این دیدار، خطاب به پرزیدنت پوتین گفت که او همیشه پشتیبان یهودیان بوده و ملت اسرائیل از او سپاسگزاری بسیار دارد.

بنت همچنین از اهمیت دوستی و همکاری بین دو کشور سخن گفت.

وزیر مسکن و مترجم نخست وزیر که در ده سال اخیر، بنیامین نتانیاهو را نیز در سفرهای متعدد به مسکو و دیدار با پرزیدنت پوتین همراهی کرده بود، به خبرنگاران گفت که دیدار دیروز یکی از صمیمانه ترین و گرمترین دیدارها بین رهبران دو کشور بوده است.

او به خبرنگاران گفت که رهبران دو کشور موافقت کرده اند که چارچوب تازه ای برای روابط دو کشور تعیین گردید که پایه گذار تحکیم مناسبات و گسترش همکاری ها در زمینه های تازه نیز باشد.

با آن که ایالات متحده همیشه بهترین دوست اسرائیل بوده و هست، ولی روابط اورشلیم با دولت پرزیدنت بایدن به گرمی دوران پیشین نیست و در نزدیکی بین اسرائیل و روسیه ممکن است تاثیر گذار باشد.