دیدار نخست وزیر اسرائیل با پوتین ممکن است سه هفته دیگر انجام شود. برنامه های اتمی ایران و برجام، مهمترین موضوع است

در اورشلیم گفته شد که تماس های سیاسی بین اورشلیم و مسکو برای تعیین زمان دیدار بین نخست وزیر اسرائیل نفتالی بنت با پرزیدنت ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه به خوبی پیش میرود و احتمال بسیار وجود دارد که ملاقات دو طرف، حداکثر تا سه هفته دیگر انجام گیرد.

نزدیکان نخست وزیر اسرائیل می گویند که مسائل اتمی حکومت ایران، مهمترین موضوع مورد بحث خواهد بود و بخشی از کارزار گسترده اسرائیل را تشکیل می دهد که هدف از آن، برانگیختن قدرت های جهانی برای دور ساختن رژیم ایران از رسیدن به بمب هسته ای می باشد.

در اسرائیل ارزیابی شده که روسیه نیز همانند ایالات متحده و کشورهای غرب اروپا مایل نیست که رژیم ایران به توان تولید بمب هسته ای دست یابد. ولی در عین حال، روسیه در برخی موارد دو دوزه بازی می کند و می خواهد از هر دو طرف سود ببرد.

تحلیلگران در اورشلیم می گویند که در سال های گذشته، دولت روسیه دست کم سه بار به طرفداری از تحریم های سخت اقتصادی علیه رژیم ایران رای موافق داده، ولی در همان حال، در برخی موارد با ایالات متحده و کشورهای اروپایی همخوان نبوده است.

از هنگام برپایی دولت پرزیدنت بایدن در واشنگتن، اسرائیل به یک کارزار گسترده دست زده و از طریق دیدارهای متعدد بین بلندپایگان امور نظامی و سیاسی اسرائیل با همتایان آمریکایی آنان کوشیده است دیدگاه ها و انتظارات خود را به آگاهی آنان برساند و اکنون هنگام آن است که همین شیوه در مورد روسیه انجام گیرد و پرزیدنت پوتین بلندپایه ترین مقام روسی است که در این مورد می تواند تصمیم گیری کند.

با آن که تحلیلگر رادیو پیام اسرائیل ارزیابی می کند که هنوز مشخص نیست دولت ابراهیم رئیسی چه هنگام واقعا آماده باشد به مذاکرات باز گردد، ولی آشنایان امور در اورشلیم ارزیابی می کند که این زمان نزدیک است و اسرائیل باید بر تلاش های دیپلماتیک خود در این زمینه بیافزاید.

دیداری که انتظار می رود سه هفته دیگر برگزار شود، نخستین دیدار نفتالی بنت در مقام نخست وزیر با پرزیدنت پوتین خواهد بود. بنیامین نتانیاهو نخست وزیر پیشین بارها با پوتین دیدار کرده و یا تلفنی با او به گفتگو پرداخته بود.

اسرائیل و روسیه در مجموع روابط دوستانه ای دارد و در مورد آن چه در سوریه می گذرد، کم و بیش در یک سطح واقعی شده اند.

رئیس جمهوری اسرائیل پرزیدنت یتسحاک هرتسوگ هفته پیش از جمهوری اوکراین دیدار رسمی به عمل آورد تا به مناسبت هشتادمین یادروز کشتار یهودیان آن کشور به دست نازی ها مراسم یادبود برگزار شود. ولی او در سخنرانی خود، از موضع گیری در مورد نزاع اوکراین و روسیه، که شبه جزیرۀ کریمه را به تصرف خود درآورده خودداری ورزید که مبادا موجب ناخشنودی دولت مسکو گردد.