«دیدار وزیر انرژی مصر از اسرائیل، گام دیگری در راه همکاری و تقویت ثبات منطقه می باشد»

وزیر خارجه اسرائیل در دیداری که با وزیر انرژی مصر داشت، خاطر نشان ساخت که امکانات بسیاری برای گسترش همکاری بین دو کشور وجود دارد. وزیر انرژی اسرائیل نیر در دیدار جداگانه ای با همتای مصری خود گفت که دو کشور می توانند برای صدور گاز به جای نفت همکاری ثمربخشی داشته باشند. او از جمله گفت که اسرائیل و مصر می توانند به کشتی هایی که در دریای مدیترانه آمد و شد میکنند، بجای سوخت گازوئیل، به استفاده از گاز طبیعی روی آورند و بدینسان از آلودگی هوا و آب دریا به میزان زیادی کاسته خواهد شد.

سفر وزیر انرژی مصر به اسرائیل و دیدارهایی که با سران این کشور در اورشلیم به عمل آورد، از یک لحاظ سفر تاریخی محسوب می شود و نشان از ادامه دوستی و گسترش همکاری بین دو کشور دارد.

در طول چهل سالی که از امضای پیمان صلح بین اسرائیل و مصر می گذرد، وزیران خارجه مصر چند بار به اسرائیل سفر کرده اند. ولی این نخستین بار است که یک وزیر دیگر کابینه مصر به اسرائیل می آید و همه دیدارها و گفتگوها را در اورشلیم انجام می دهد.

وزیر خارجه اسرائیل در دیدار با وزیر انرژی مصر گفت که از دیدگاه دولت اورشلیم، مصر یک شریک استراتژیک محسوب می شود و همکاری های دو کشور می تواند در تامین ثبات منطقه ای و مقابله با حکومت های ستیزه جو  بسیار سازنده باشد.

گبی اشکنازی وزیر خارجه اسرائیل افزوده گفت: «برای من جای بسی خرسندی است که روابط دوستانه بین اسرائیل و کشورهای منطقه به خوبی پیش می رود». اشکناری افزود: «مصر در تامین و تضمین صلح و ثبات در خاورمیانه، نقش کلیدی دارد».

وزیر خارجه اسرائیل یادآور شد که مصر به عنوان بزرگترین و پرقدرت ترین کشور عربی، نخستین حکومت عربی بود که برای صلح با اسرائیل گام به پیش نهاد و ده سال بعد، اردن نیز به این روند پیوست و در ماه های اخیر امیر نشین های عرب حوزه خلیج فارس نیز به این روند پیوسته اند.

اشکنازی خطاب به مهمان مصری افزود: «من امیدوارم که دیدار کنونی شما، پیش درآمدی برای سفرهای بیشتر مقامات ارشد مصری به اسرائیل باشد».

وزیر انرژی اسرائیل نیز در دیدار جداگانه ای با همتای مصری خود، پیشنهاد کرد که همکاری های دو کشور در استخراج گاز در دریای مدیترانه و فرستادن آن به کشورهای دیگر گسترش یابد. اسرائیل در سال های اخیر به منابع سرشار گاز طبیعی در عمق آب های دریای مدیترانه دست یافته و در حالی که تا پنج سال پیش خریدار گاز سوختی مصر بود، اکنون به آن کشور گاز صادر می کند.