دیدار مقام ارشد وزارت امور خارجه آمریکا از اسرائیل؛ اولین دیدار یک مقام آمریکایی پس از روی کار آمدن دولت جدید

هادی عمرو، مقام ارشد وزارت امور خارجه ابالات متحده آمریکا و نماینده دولت بایدن در امور اسرائیل و فلسطین

به گزارش رسانه‌های اسرائیلی، هادی عمرو، مقام ارشد وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا و نماینده دولت بایدن در امور اسرائیل و فلسطین، فردا یکشنبه برای گفتگو با دولت جدید اسرائیل و مقامات خودگردان فلسطینی، به اورشلیم، پایتخت اسرائیل، سفر می‌کند.

این اولین دیدار یک مقام ارشد آمریکایی از اسرائیل، از زمان تشکیل دولت جدید در اورشلیم خواهد بود. این دیدار در حالی صورت می‌گیرد که تشکیلات خودگردان در کرانه باختری، به دلیل کشته شدن «نزار بنات»، فعال سیاسی فلسطینی توسط نیروهای امنیتی این تشکیلات، با یک بحران سیاسی داخلی عمیق دست و پنجه نرم می‌کند.

انتظار می رود در طول سفر یک هفته ای عمرو، او با مقامات وزارت امور خارجه اسرائیل، دفتر نخست وزیر و وزارت دفاع دیدار کند.

همچنین انتظار می رود او در رام الله با محمود عباس و دیگر مقامات دولتی دیدار و گفتگو کند. هادی عمرو که خود در لبنان به دنیا آمده، با رهبران فلسطینی پیوندهای نزدیکی دارد.

مقامات اسرائیلی می‌گویند یکی از دلایل سفر عمرو، بحث و تبادل نظر درباره سیاستهای دولت جدید اسرائیل در مورد غزه است.

به طور مشخص، انتظار می‌رود که او در مورد طرح دور زدن حماس در بازسازی غزه و سازوکار جدید سازمان ملل برای انتقال پول به نوار غزه گفتگو کند.

کانال ۱۲ اسرائیل چند روز پیش، گزارش داده بود که دولت بنت-لاپید در حال برنامه ریزی برای پایان دادن به پدیده‌ای است که به موجب آن کمک‌های مالی ماهانه قطر به نوار غزه، به صورت چمدان‌های پر از پول نقد وارد غزه می شود.

بیشتر بخوانید: دولت اسرائیل به پدیده ارسال “چمدان‌های پول نقد” از قطر به غزه، پایان می‌دهد

قطر طی سالهای اخیر، صدها میلیون دلار برای پرداخت هزینه‌های تامین برق غزه، ساخت جاده‌های جدید و بیمارستان‌ها، کمک به حماس برای پرداخت حقوق کارمندان خود و تأمین کمک هزینه ماهیانه به خانواده‌های فقیر، پول نقد به غزه ارسال کرده است.

با این حال، به دنبال جنگ ۱۱ روزه اسرائیل و حماس، اسرائیل تصمیم گرفت برای اطمینان از اینکه دلارهای قطر، به مردم بی بضاعت غزه می‌رسد و به جیب سران جنگ افروز حماس نمی‌رود، راه ورود پول‌های قطر به غزه را مورد بازنگری قرار دهد.

به همین منظور، سازمان ملل متحد موافقت کرده است که مسئولیت توزیع کمک‌های نقدی قطر به خانواده‌های بی بضاعت در نوار غزه را به عهده گیرد.

مقامات اسرائیلی همچنین انتظار دارند که مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا در سفر خود به اورشلیم، موضوع تخریب خانه‌های تروریست‌ها توسط ارتش اسرائیل را مورد بحث قرار دهد.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، ند پرایس، پریروز پنجشنبه، گفت که وزیر امور خارجه ایالات متحده، آنتونی بلینکن، پس از تخریب خانه یک تروریست فلسطینی که در ماه مه یک دانشجوی یهودی را به قتل رسانده بود، موضوع را با یک مقام ارشد اسرائیلی در میان گذاشته است.

منتصر شلبی، تروریست فلسطینی، به دلیل حمله دو ماه پیش در نزدیک شهر نابلس در کرانه باختری رود اردن، در دادگاه نظامی اسرائیل محکوم شد. در این حمله، دانشجوی یهودی به نام «یهودا گوتا» به ضرب گلوله کشته و دو نفر دیگر زخمی شدند.