دیدبان حقوق‌بشر سوریه : «سپاه پاسداران  ۱۸ هزار تن شبه نظامی را برای ادامه جنگ در سوریه بسیج کرد

به‌گزارش دیدبان حقوق‌بشر سوریه، سپاه پاسداران به عضو گیری به نفع شبه‌نظامیان وابسته به خود و در راس آن‌ها حزب‌الله لبنان در راستای تقویت حضورش در خاک سوریه ادامه می‌دهد و حدود ۱۸هزار نفر را اخیراً برای این گروه‌های شبه‌نظامی، عضوگیری کرده‌ است.

در این گزارش آمده است: این عضوگیری علی‌رغم تلاش مستمر برای تضعیف حضور ایران در سوریه و وادار کردن آن به عقب‌نشینی از خاک این کشور از طریق حملات مداوم اسرائیل و تقویت نقش روس‌ها در مناطق نفوذ شبه‌نظامیان ایرانی، انجام می‌گیرد.

در ادامه این گزارش آمده است که فرماندهان نیروهای ایرانی و شبه‌نظامیان وفادار به آنها، به‌ویژه در جنوب سوریه و منطقه غرب فرات، با در پیش‌گرفتن دست و دل‌بازی مالی و تحریک مداوم تعصب‌های مذهبی و فرقه‌ای، به روند جذب نیرو و عضوگیری خود ادامه می‌دهند.

دیدبان حقوق‌بشر سوریه نوشته است : این عملیات در شهر المیادین، کویر و حومه آن، منطقه ابوکمال و سایر مناطق در حومه دیرالزور غرب رودخانه فرات انجام می‌شود. این نیروها در چارچوب “تیپ‌های العرین” وابسته “لشکر ۳۱۳” واقع در شمال درعا در کنار مراکزی در منطقه لجات و سایر مناطق در حومه درعا، خان ارنبه و شهر البعث در حومه قنیطره، نزدیک مرزهای جولان اشغالی سوریه انجام می‌گیرد.

در ادامه گزارش آمده است که  تعداد “داوطلبان” در میان ایرانی‌ها و شبه‌نظامیان وفادار به ایران در جنوب سوریه به بیش از ۹۶۰۰ نفر رسیده‌است. شمار مردان و جوانان سوری در سنین مختلف که اخیراً جذب نیروهای ایرانی و شبه‌نظامیان وابست به آنها شده‌اند، در منطقه غرب فرات در حومه دیرالزور به حدود ۸۳۵۰ نفر رسیده‌ است.

دیدبان حقوق‌بشر سوریه  در پایان تأکید کرد که شبه‌نظامیان ایرانی، عمداً عملیات جذب نیرو را در این مناطق شدت بخشیده و از مشغله کامل روس‌ها در ارتباط با توافق‌ها با ترکیه در شمال سوریه، به‌طور کامل بهره‌برداری می‌کنند.