دیدبان حقوق بشر سوریه :  محموله‌های تسلیحاتی حکومت ایران به دیرالزور وارد شد

به گزارش دیدبان حقوق بشر سوریه ، چندین کامیون حامل تسلیحات از جمله موشک‌های میان‌برد،  از یک گذرگاه مرزی در نزدیکی «البوکمال» به تازگی از ایران وارد شرق سوریه شده است.

در این گزارش آمده است  محموله دو کامیون در انبارهای گروه فاطمیون، شبه‌نظامیان افغان وابسته به ایران، در حومه دیرالزور تخلیه شد و دو کامیون دیگر نیز محموله خود را به سایر شبه‌نظامیان تحت حمایت جمهوری اسلامی در رقه برده‌اند.

رسانه‌های عربی نیز گزارش داده‌اند که موشک‌های میان‌برد پس از انتقال از ایران، در شهر المیادین به گروه ابوالفضل العباس تحویل شده است.

شبکه خبری العربیه نیز در این باره نوشته است :  شش فروند موشک که با سه کامیون حمل می‌شد به زاغه متعلق به این گروه در “قلعه الرحبه” انتقال یافت و لانچرهای این موشک‌ها نیز قرار است روزهای آینده منتقل شود.

در این گزارش آمده است که نیروهای وابسته به حکومت ایران  در مناطقی از استان دیرالزور در شرق سوریه، به ویژه در دو شهر المیادین و البوکمال، حضور دارند.

یادآور می شود که اسرائیل بارها محموله‌ها و انبارهای تسلیحاتی نیروهای ایرانی و شبه‌نظامیان وابسته‌اش در سوریه را هدف حملات هوایی و موشکی قرار داده است.شمار حملات منتسب به اسرائیل از زمان آغاز جنگ سوریه در سال ۲۰۱۱ به صدها مورد می‌رسد اما این حملات در یک سال اخیر شدت بیشتری یافت.

پیشتر نیز اسرائیل گفته بود  اجازه نخواهد داد حکومت ایران  حضور نظامی‌اش در سوریه را تثبیت کند و امنیت اسرائیل را به خطر بیندازد.

در همین راستا، سال گذشته ، حملات هوایی اسرائیل به مواضع نیروهای ایرانی و گروه‌های نیابتی‌اش در سوریه باعث کاهش تحرکات حکومت ایران  در منطقه شد. با این حال در ماه‌های اخیر گزارش‌هایی درباره از سر گرفته شدن این تحرکات منتشر شده است.

شماری از رسانه‌ها ی عربی هم دو هفته پیش گزارش دادند: حکومت ایران، گروه‌های نیابتی خود را در شرق سوریه با تسلیحات ساخت روسیه و توپ‌های هدایت‌شونده “کراسنوپول” تسلیح کرده است.