دیده‌بان حقوق بشر : محدود کردن شمار صندلی های زنان در ورزشگاه، وضعیتشان را به خطر می اندازد

بیش از ۳۵۰۰ بلیت توسط زنان خریداری شد و با فعال شدن بلیت‌های جایگاه‌ها در عرض چند دقیقه به فروش رسید ه است

فیفا اعلام کرد که زنان ایرانی می توانند تا ۴ روز دیگر به شکل قانونی برای دیدن فوتبال تیم ملی با کامبوج به  ورزشگاه آزادی بروند .دیده‌بان حقوق بشر در گزارشی نوشت : طرح حکومت ایران برای محدود کردن تعداد زنانی که می‌توانند برای تماشای مسابقه انتخابی جام جهانی در تهران وارد ورزشگاه شوند تبعیض‌آمیز، فریب‌کارانه، و خطرناک است.

خبرگزاری ایسنا  در گزارشی نوشته است:  بیش از ۳۵۰۰ بلیت توسط زنان خریداری شد و با فعال شدن بلیت‌های جایگاه‌ها در عرض چند دقیقه به فروش رسید ه است .

جیانی اینفانتینو رییس فیفا اعلام کرد که زنان تا ۴ روز دیگر امکان ورود به ورزشگاه آزادی را پیدا خواهند کرد.

گفتنی است این مهلتی بود که فیفا برای اجازه ورود زنان  به ورزشگاه‌های فوتبال در ایران برای تمام مسابقه‌ها تعیین کرده بود. در حالیکه  مقامات ایران از ۱۰۰هزار ظرفیت ورزشگاه آزادی تنها ۴۶۰۰ صندلی محدود را به زنان اختصاص داده است .

مینکی وردن، مدیر طرح‌های جهانی دیده‌بان حقوق بشر گفت :ممنوعیت ایران روی نیمی از جمعیت برای تماشای مسابقات فوتبال منجر به این شده است که زنان و دختران دستگیری، زندان، و حتی جانشان را برای به چالش کشیدن این ممنوعیت به خطر بیندازند.

وی افزود: فیفا  نباید در مقابل طرح محدود کردن تعداد زنانی که می‌توانند وارد ورزشگاه شوند  کوتاه بیاید با این کار تنها به تندروهای ایران کمک می‌کند که پیش از این زنان را برای ورود به ورزشگاه دستچین می‌کردند و محدودیت‌های تبعیض‌آمیز را برقرار نگاه می‌داشتند.

طرح جمهوری اسلامی در دادن سهم پنج درصدی صندلی‌ها برای زنان، اساسنامه، آیین‌نامه‌ها، و سیاست حقوق بشری فیفا را نقض می‌کند. ماده ۴ آیین‌نامه فیفا می‌گوید تبعیض علیه زنان شدیداً ممنوع و قابل مجازات با تعلیق یا اخراج عضو فیفا است. سیاست حقوق بشری فیفا تأکید ویژه روی مشخص کردن و رسیدگی به آثار تفاوت‌گذاری‌های مبتنی بر جنسیت و تشویق برابری جنسیتی برقرار می‌کند.

حکومت ایران برای مدت زیادی بلیت‌های ورزشگاه‌ها را بر اساس جنسیت فروخته است و تنها به مردان اجازه خرید داده است.

در مقابل زنان و دختران ایرانی که می‌خواهند بازی‌های فوتبال را تماشا کنند برای مدتی طولانی این ممنوعیت را با آرایش مردانه زیر پا گذاشته‌اند. و در نهایت شمار زیادی از انان پس از شناسایی توسط پلیس بازداشت و به زندان رفته اند

رژیم ایران در سراسر جهان  تنها کشوری است که زنان را از ورود به ورزشگاه‌های فوتبال و دیگر ورزش‌ها منع می‌کند.

سحر خدایاری، یک هوادار فوتبال که به خاطر رنگ لباس تیم محبوبش استقلال لقب “دختر آبی” گرفت، یکی از قربانیان این تفکر جمهوری اسلامی بود که  پس از خودسوزی در مقابل دادگاهی در تهران درگذشت. خدایاری پس از ورود به ورزشگاه آزادی با آرایش مردانه نگران محکوم‌شدن به شش ماه زندان بود.

شمار زیادی از زنان هم اکنون در زندان هستند و تنها اتهام آنان ورود به ورزشگاه مردان است .

دیده‌بان حقوق بشر گفت : فیفا باید کار بکند که زنان اجازه یابند به شکلی آزادانه وارد ورزشگاه‌های فوتبال شوند. فیفا برای مدت‌ها  است که از حکومت ایران حمایت کرده وبه آنان اجازه داده است تا ممنوعیت زنان را اعمال کند .

فیفا در بازرسی های اخیر خود از ورزشگاه گفته است که سرویس‌های بهداشتی برای هواداران زن در ورزشگاه‌های ایران به جز  آزادی وجود ندارد. فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ایران گفته است به دلایل بودجه‌ای قادر به اضافه کردن سرویس‌های بهداشتی زنانه نیستیم .