دیده بان حقوق بشر از آرژانتین خواسته که ولیعهد عربستان را به عنوان جنایتکار جنگی تحت تعقیب قضایی قرار دهد

دیده بان حقوق بشر از آرژانتین خواسته است که محمد بن سلمان را برای اتهام جنایت علیه بشریت به واسطه جنگ یمن مورد پیگرد قرار دهد

کنفرانس سران ۲۰ کشور صنعتی جهان در بوینس آیرس در آرژانتین یک روز قبل از شروع تحت‌الشعاع سفر ولیعهد عربستان به این کشور قرار گرفته است .

دیده بان حقوق بشر از آرژانتین خواسته که طبق قوانین داخلی خود محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی را به عنوان جنایتکار جنگی تحت تعقیب قضایی قرار دهد.

گزارش شده که رئیس جمهوری آمریکا از دیدار  با ولیعهد عربستان خودداری خواهد کرد.

یک قاضی آرژانتینی در بررسی درخواست سازمان دیده بان حقوق بشر برای پیگرد محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی درباره قتل جمال خاشکچی و  جنگ یمن از دادگاه کیفری بین المللی اطلاعاتی خواسته است.

تنها ساعاتی پس از آن که محمد بن سلمان وارد بوینس آیرس پایتخت آرژانتین شد دفتر قاضی آرژانتینی تایید کرد که این پرونده در حال بررسی می باشد.

ولیعهد عربستان همزمان با چندین نفر از رهبران دیگر کشورهای جهان برای شرکت در اجلاس گروه ۲۰ به آرژانتین سفر کرده است .

دیده بان حقوق بشر از آرژانتین خواسته است که محمد بن سلمان را برای اتهام جنایت علیه بشریت به واسطه جنگ یمن مورد پیگرد قرار دهد.

قانون اساسی آرژانتین امکانی برای پیگرد جنایات جنگی دارد.

محمد بن سلمان وزیر دفاع عربستان نیز هست و در دوران مسئولیت او عربستان کارزانی نظامی علیه شبه نظامیان حوثی و متحدان آن در یمن پیش برده است .

مداخله نظامی عربستان در یمن هزاران قربانی غیرنظامی برجای گذاشته که به وضعیتی منجر شده که میلیون‌ها نفر در آستانه قحطی قرار گرفتند.

دیده بان حقوق بشر میگوید ولیعهد عربستان علاوه بر جنگ عملا با آزار و شکنجه شهروندان سعودی از جمله قتل جمال خاسکچی مرتکب جنایت علیه بشریت شده است.