دیده بان حقوق بشر: «تحریم های آمریکایی موجب ناراحتی و حتی بیماری مردم ایران می شود»

در پی تشدید تحریم های ایالات متحد علیه رژیم ایران، دیده بان حقوق بشر اعلام کرد : تحریم‌ها ی ایالات متحده علیه ایران با وجود معافیت‌های بشردوستانه “رنجی نالازم برای شهروندان ایرانی مبتلا به مجموعه‌ای از بیماری‌ها و وضعیت‌های پزشکی ایجاد می‌کنند”

گروه دیده‌بان حقوق بشر در گزارشی نوشت :  بازگشت تحریم‌‌های واشنگتن علیه ایران توان این کشور در واردات کالاهای بشردوستانه مانند دارو را به شدت محدود کرده و مشکلات جدی برای مردم عادی در ایران و سلامتی آنها ایجاد کرده است.

این گروه حقوق بشر از پرزیدنت ترامپ ، خواسته است که صریحا و آشکارا  اعلام کند که شرکت‌ها و بانک‌های آمریکایی و کشورهای دیگر در ارتباط با صادرات دارو یا کالاهای بشردوستانه معاف از تحریم‌ها، با خطر مجازات مالی یا حقوقی از سوی آمریکا روبرو نمی‌شوند.

سارا لی ویتسون، مدیر بخش خاورمیانه دیده‌بان حقوق بشر، گفت : مقامات ایالات متحده  ادعا می‌کنند که در کنار مردم ایران ایستاده‌اند اما پیامدهای سیاست‌هایشان آسیب زدن به حق سلامت ایرانیان بوده است.

خانم لی ویتسون شبکه‌ای جامع از تحریم‌ها باعث خودداری بانک‌ها و شرکت‌ها از تجارت بشردوستانه با ایران شده و ایرانیان متبلا به بیماری‌های نادر یا پیچیده   از جمله بیماران مبتلا به سرطان خون، بیماری پروانه‌ای ،صرع و جراحت‌های مزمن چشمی ناشی از قرار گرفتن در معرض سلاح‌های شیمیایی در جریان جنگ ایران-عراق” از دسترسی به داروها و درمان مورد نیازشان محروم مانده‌اند.

ایالات متحده امریکا بارها  ادعا کرده است که تحریم‌های این کشور علیه ایران که از حدود یک سال پیش و مدتی بعد از خروج این کشور از برجام بازگشته، شامل اقلام و کالاهای بشردوستانه از جمله دارو نمی‌شوداما مقام‌های ایران می‌گویند این ادعا واقعیت ندارد

دیده‌بان حقوق بشر نوشته است که دولت واشنگتن  باید برای برقراری کانال‌های مالی قابل اتکا برای تجارت بشردوستانه با ایران اقدام کند و “گام‌هایی فوری بردارد که تضمین کند که معافیت‌های بشردوستانه در تسهیل دسترسی ایرانیان به دارو و تجهیزات پزشکی مؤثر هستند.”

یک دیدگاه

  1. خواهشا از پشتیبانی از اخوندهای خونخوار دست بر دارید. گشنگی مردم ایران و دزدی از مال و جانشان چهل سال است که ادامه داشته است، پس با برداشتن تحریم ها فقط جیب اخوندهای دزد و کلاش را پرتر میکنید.

    سازمان حقوق بشر برای مردم ایران چهل سال است که وجود نداشته است.

    نه به صندوقهای رای گیری اخوندهای خونخوار و مزدور.

Comments are closed.