دیده بان حقوق بشر: حکومت ایران همچنان از افشای شمار بازداشتی ها و کشته شدگان خودداری می ورزد

در واکنش به بازداشت شمار زیادی از معترضین و همچنین   قتل برخی از آنان و مفقودالاثر بودن شمار دیگری از شرکت کنندگان در تظاهرات، سازمان دیده بان حقوق بشربا انتشار بیانیه ای  اعلام کرد : مقامات جمهوری اسلامی ایران “برای پنهان نگاه داشتن دامنۀ سرکوب تظاهرکنندگان روزهای اخیر در این کشور عامدانه از انتشار آمار کشته شدگان، زخمی و بازداشت شدگان خودداری می ورزند.

در این بیانیه از مقامات جمهوری اسلامی ایران خواسته شده  که فوری ً شمار کشته شدگان، دستگیرشدگان و زندانیان روزهای اخیر را اعلام کنند و مانع از انجام تحقیقات مستقل دربارۀ استفاده از خشونت علیه ناراضیان نشوند.

“مایکل پیج” معاون بخش خاورمیانۀ سازمان دیده‌بان حقوق بشر گفته است که وی تاکنون “از ارایۀ آمار دقیق کشته شدگان و زندانیان که در معرض تهدید مرگ قرار دارند، خودداری کرده است.”

سازمان های مدافع حقوق بشر از جمله سازمان عفو بین‌الملل  پیشتر در جریان اعتراض های روزهای اخیر در ایران گفته بود که دست کم ١۴۰ نفر کشته و ٧۰۰۰ نفر دستگیر شده‌اند. . حکومت ایران  همۀ قربانیان سرکوب به ضرب گلوله کشته شده‌اند.

“مایکل پیج” تصریح کرده است که بی اطلاع نگاه داشتن خانواده‌ها از سرنوشت بستگان دستگیرشدۀ خود و همزمان دامن زدن به فضای ترس و انتقام جویی راهبرد حکومت اسلامی ایران برای خفه کردن اعتراض‌ها است.

حسین نقوی حسینی عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی ایران نیز شمار دستگیرشدگان روزهای اخیر را حدود هفت هزار نفر اعلام کرده است.