دیده بان حقوق بشر درباره نسرین ستوده بیانیه صادر کرد

نسرین ستوده و نرگس محمدی

همزمان با حمله  مأموران وزارت اطلاعات به منزل نسرین ستوده سازمان دیده بان حقوق بشر اشاره گزارشی وزارت اطلاعات و قوه قضاییه جمهوری اسلامی را عامل سرکوب مدافعان حقوق بشر در ایران خواند.

در پی بازداشت اخیر خانم نسرین ستوده وکیل دادگستری و اعلام این خبر از سوی وکلای او که  خانم نسرین ستوده به اتهام جاسوسی به پنج سال زندان محکوم شده است همسر خانم ستوده شنبه از حمله ماموران  وزارت اطلاعات به خانه او و تفتیش خانه او خبر داد.

همزمان دیده بان حقوق بشر با انتشار بیانیه ای با اشاره به حکم جدید علیه نسرین ستوده اعلام کرد که اتهامات جدیدی که این وکیل دادگستری با آن مواجه است ناشی از فعالیت حقوق بشری  او می باشد.

در ادامه بیانیه همچنین آمده است که: انتشار اخیر حکم علیه نسرین ستوده در دادگاه  پیشین آشکار کننده شدت جرم انگاری فعالیت های حقوق بشری از سوی قوه قضاییه ایران است.

سارا لی ویتسون مدیر بخش خاورمیانه ای دیده بان حقوق بشر در این بیانیه گفت: مقامات ایرانی مخصوصا وقتی که به مدافعان حقوق بشر مثل نسرین ستوده می رسند به شدت به حقوق دادرسی عادلانه بی توجهی میکنند.

وی اضافه کرد: ظاهراً آنچه به شدت مقامات را هراسان می‌کند تبلیغ احترام به حقوق بشر است.

دیده بان حقوق بشر در بیانیه خود همچنین اضافه می‌کند که در حکم شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران علیه  خانم ستوده آمده است که بنا به گزارش های وزارت اطلاعات وی اقدامات ضد امنیتی خود را با هماهنگی عناصر ضد انقلاب داخلی و خارجی از سر گرفته در ملاقات های محرمانه با دیپلمات‌های سفارتخانه های خارجی در تهران و افسران اطلاعاتی در  قالب دیپلمات‌های خارجی بوده و این دیدارها استفاده از خانه های خارجی در تهران و مضمونی به افسران اطلاعاتی در سفارتخانه ها بوده و این دیدارها در پوشش حقوق بشری هماهنگی در جهت فشارهای کشورهای متخاصم علیه ایران و محکومیت ایران تحت عنوان نقض حقوق بشر صورت گرفته است.

دیده بان حقوق بشر همچنین به نامه دفتر حقوقی وزارت اطلاعات در پرونده او اشاره کرده که در آن از دادسرا خواسته شده که تا حکم ستوده را اجرا کنند زیرا او همگام با جنگ نرم غرب علیه ایران و با استمرار اقدامات ضد  امنیتی خود فعالیت تبلیغی و سیاه‌نمایی و نشر اکاذیب خوراک تبلیغاتی برای رسانه‌های بیگانه را فراهم می‌کند.

سارا لی ویتسون سازمان دیده بان حقوق بشر در این بیانیه گفته است: وزارت اطلاعات در دوران رئیس جمهوری روحانی تلاش کرده است تا خود را به عنوان یک نهاد امنیتی ملایمتر به ایرانیان معرفی کند اما مانند سازمان اطلاعات سپاه پاسداران او بخش اساسی از سرکوب شدید علیه مدافعان حقوق بشر در ایران است.

و همسرخانم نرگس محمدی اعلام داشت که وضعیت سلامتی همسرش به شدت وخیم است و گرفتار تشنج است باید از استرس دور باشد تا بهبود یابد تا در حالی که محیط زندان پر از هیجان و استرس حس و حال نرگس محمدی روز به روز وخیم تر از گذشته می شوند خانم نرگس محمدی تنها به خاطر دفاع از گرفتار آن را در زندان به ۱۶ سال زندان در جمهوری اسلامی محکوم شده است