دیده بان حقوق بشر سوریه: «در حمله هوایی اسرائیل ۲۰ تن از چریک های زینبیون رژیم ایران کشته شدند»

انتشار گزارشی دایر بر این که در جریان آخرین حمله هوایی به خاک سوریه، که به ارتش اسرائیل نسبت داده شده، نوزده تن از مزدوران جنگی وابسته به حکومت اسلامی ایران کشته شده اند، دوباره رسانه های جهانی را به جنب و جوش در آورد و این احتمال مطرح گردید که یک درگیری گسترده نظامی بین اسرائیل و حکومت اسلامی ایران در راه است، که اگر رخ دهد، پای ایالات متحده نیز به میان خواهد آمد.

ارتش سوریه حمله هوایی را که به اسرائیل نسبت داده شد، تایید کرده ولی گفته بود که تنها زیان مالی وارد آمده و کسی کشته نشده است.

ولی سازمان دیده بان حقوق بشر سوریه که به اپوزیسیون آن کشور تعلق دارد و معمولا دارای منابع خبری موثقی می باشد، گزارش می دهد که در این حمله نوزده یا بیست تن از چریک های گروه پاکستانی موسوم به زینبیون که توسط رژیم ایران برپا شده است، هلاک شده اند.

این دومین حمله هوایی نسبت داده شده به اسرائیل در ظرف دو هفته بود. اسرائیل مسئولیت حمله پیشین را به عهده گرفت، ولی درباره آخرین حمله واکنشی نشان نداد.

همچنین، حکومت اسلامی ایران همچنان به سکوت ادامه می دهد و در این باره سخنی نگفته است. رژیم ایران معمولا این گونه خبرها را نادیده می گیرد، زیرا انتشار و تایید آن، حکومت را ملزم می کند که به عملیات انتقام جویانه علت اسرائیل دست بزند و این امر ممکن است آتش جنگی را شعله ور سازد که رژیم ایران در شرایط کنونی هیچگونه علاقه ای به آن ندارد و مسلما اسرائیل نیز از هرگونه درگیری جنگی غیرضروری دوری می جوید.

با این همه، شماری از رسانه های عربی و اروپایی همچنان ارزیابی می کنند که احتمال یک درگیری نظامی گسترده در راه است. پیشتر ادعا شده بود که پرزیدنت ترامپ نیز یک حمله بزرگ نظامی به رژیم ایران را به خاطر ادامه برنامه های اتمی تدارک می بیند.

در برخی شبکه های اجتماعی فارسی زبان آمده بود که در جریان حمله ای که به اسرائیل نسبت داده شده، یک هواپیمای حامل میلیون ها دلار اسکناس نقد و اسلحه برای حزب الله لبنان نابود شده است. ولی این شایعه مورد تایید رسانه های خبری معتبر قرار نگرفت.

آخرین حمله هوایی در نخستین ساعت سپیده دم روز گذشته رخ داد که اسرائیل هنوز مسئولیت آن را به عهده نگرفته است. پیشتر گفته شده بود که در سه سال اخیر، بیش از یک هزار هدف نظامی وابسته به رژیم ایران در سوریه مورد حمله قرار گرفته است.

به گفته سازمان حقوق بشر سوریه، مواضع گروه زینبیون در سوریه که مورد حمله قرار گرفت، در نقطه ای به نام “صحرای الجلاء” و در نقطه دیگری به نام “الحمدان” قرار دارد که هر دو در ناحیه ای به نام البوکمال می باشد که رژیم ایران در آنجا مشغول احداث بزرگترین پایگاه نظامی خود در خاک سوریه می باشد.

احداث این پایگاه از دو سال پیش آغاز شده و تاکنون ده ها بار مورد حمله قرار گرفته، ولی اسرائیل هرگز دخالت خود در این حملات را مورد تایید قرار نداده است.