دیلی بیست: پرزیدنت ترامپ سناتور لیندسی گراهام را مامور تهیه طرح توافق با ایران کرده است

سناتور دیزنی گراهام در کنار پرزیدنت ترامپ

روزنامه آمریکایی «دیلی بیست» روز پنج‌شنبه اول آگوست ۲۰۱۹ فاش کرد که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، سناتور لیندسی گراهام، یکی از چهره سرشناس کنگره و رئیس کمیته قضایی مجلس سنا را مسئول تهیه طرحی توافقی جدید با ایران کرد تا جایگزین توافق برجام شود که ترامپ در ماه می ۲۰۱۸ از آن خارج شد.

گراهام در حال حاضر با همکاری نزدیک مسئولان دول ترامپ که روی موضوعات مربوط به خاورمیانه متمرکز شده‌اند، می‌کوشد طرح توافقی به عنوان جایگیزین توافق اوباما با ایران، تهیه کند. دیلی بیست این موضوع به نقل از چهار نفر که در جریان این موضوعات هستند، گزارش کرد.

دو نفر از این منابع خبری گفتند که بخشی از این تلاش‌های دولت ترامپ و لیندسی گراهام، براساس ایده‌ها و نظرات اطراف خارجی از جمله برخی مقامات دیگر کشورها در جریان است.

در حالی که وزارت امور خارجه، وزارت دفاع و دیگر نهادهای دولت آمریکا مسئول مدیریت دقیق رابطه تهران واشنگتن هستند، لیندسی گراهام مسئول تهیه استراتژی دولت ترامپ در قبال ایران شده است. نگرانی‌ها در کنگره آمریکا درباره اینکه تنش روزافزون میان تهران و واشنگتن منجر به درگیری نظامی مستقیم شود، روز به روز بیشتر می‌شود.

برخی کارشناسان موضوعات ایران که برخی از آنها با دولت اوباما نیز همکاری کرده‌اند، احتمال مشارکت ایران در مذاکرات هسته‌ای جدید را تا زماتی که آمریکا برخی از تحریم‌ها را برندارد، بعید دانسته‌اند. این کارشناسان می‌گویند پس از تصمیم وزارت امور خزانه‌داری آمریکا برای تحریم جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، احتمال از سرگیری مذاکرات در آینده نزدیک، اندک است.

لیندسی گراهام درباره برنامه‌اش به روزنامه دیلی بیست گفت که دولت آمریکا باید از ایران بخواهد با توافقنامه ۱۲۳ موافقت کند. این توافقنامه اساسی از همه کشورهایی که با آمریکا توافقات هسته‌ای امضاء می‌کنند می‌خواهد که توافقنامه منع گسترش تسلیحات هسته‌ای را امضاء کنند. تا کنون بیش از ۴۰ کشور این توافق را امضاء کرده‌اند.

گراهام گفت: «به رئیس‌جمهوری گفتم طرح را روی میز ایرانی‌ها بگذار… بگذار بگویند “نه”. باور دارم ایرانی‌ها خواهند گفت “نه” و باور دارم این موضوع اروپایی‌ها را مجبور خواهد کرد که به سوی آمریکا بیایند.»

او تاکید کرد: «آمریکا باید از ایران بخواهد “معیار طلایی” و این طرح را امضاء کند و آن تعهدی است که غنی‌سازی و فرآوری مجدد سوخت هسته‌ای را منع می‌کند.»

وزارت امور خارجه آمریکا درباره اقدامات لیندسی گراهام در زمینه ایران به دیلی بیست گفت: «آمریکا می‌کوشد که با ایران توافقی را امضاء کند که نه تنها برنامه هسته‌ای ایران بلکه همه رفتارهای بی‌ثبات‌کننده این کشور از جمله برنامه موشکی، حمایت از گروه‌های نیابتی تروریست‌ و رفتار خبیث رژیم ایران را نیز شامل می شود.»

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد: «از ایران می‌خواهیم مانند یک حکومت طبیعی رفتار کند.»

همزمان با تلاش‌های لیندسی گراهام، یک سناتور جمهوری‌خواه دیگر به نام راند پل نیز به طور مستمر به ترامپ مشورت می‌دهد. پل در زمینه یک برنامه پشت پرده فعالیت می‌کند که برای اولین بار در ماه گذشته از سوی روزنامه «پولیتیکو» فاش شد. راند پل مامور شد تا در دیدار اخیر جواد ظریف از نیویورک با او ملاقات کرده و تنش نظامی میان دو کشور در منطقه خلیج فارس را کاهش دهد.

به گزارش پولیتیکو، راند پل شخصا این ابتکار را به ترامپ پیشنهاد داد و رئیس جمهوری آمریکا با آن موافقت کرد. به نظر می‌رسد تلاش‌های لیندسی گراهام که از حامیان اعمال فشار حداکثری بر تهران است، در پی شدت گرفتن  فشارها مذاکرات راند پل و جواد ظریف ناکام ماند.

لیندسی گراهام به دیلی بیست گفت که اقداماتش را با راند پل هماهنگ نمی‌کند.

روز چهارشنبه وزارت خزانه داری ایالات متحده جواد ظریف وزیر خارجه رژیم را تحریم کرد.

تحریم ظریف ضربه مهلکی بر دستگاه دیپلماسی رژیم وارد خواهد آورد.

3 دیدگاه‌

  1. اکنون کار به جایی کشیده شده است که دیگر تحریم ها عادی شده اند، روز بروز بر تعداد گرسنگان و اشغال جمع کن ها اضافه میشود از طرف دیگر امثال ظریف و لاریجانی ها و قالی باف و روحانی و همه عوامل رژیم هیچ فشاری که بر آنها وارد نمیشود که سهل است ولد های ناپاک‌ خود را به آمریکا و اروپا می فرستند، اینان منتظرند که دوران ترامپ تمام شود و دوباره از شدت تحریم ها کاسته شود و رژیم دوباره تروریسم و تروریست پروری را در همه جهان از سر گیرد. امریکا در مواجهه با این رژیم مردد عمل می کند. چگونه آمریکایی است که دیپلمات‌هایش را گروگان می گیرند و سفارتخانه اش را غارت می کنند و پسر خواهرمری(ولد ناپاک معصومه ابتکار) را امن و امان می پذیرد.
    اسراییل بداند که خطر فاشیسم جدی است و آمریکا اراده مصمم در نابودی رژیم را ندارد، بیاد آورید کوشش نا فرجام کارتر در صحرای طبس را و جری شدن پیشتر رژیم و ترورهای پیامد آن.
    راه آزادی ####ایران##### از طریق حملات برق آسای کماندوهای اسرائیلی بر کل موجودیت رژیم(نه مردم ایران) میسر است.
    وگرنه ترامپ می رود و‌دوباره رژیم جان می گیرد.

Comments are closed.